Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Wernisaż wystawy czasowej z cyklu Porcelanowe Dziedzictwo

KULTURA

Wernisaż wystawy czasowej z cyklu Porcelanowe Dziedzictwo

📣 Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej z cyklu Porcelanowe Dziedzictwo!

Tym razem przeniesiemy się do Strzegomia, by poznać nieznaną perłę śląskiej porcelany – Fabrykę Porcelany Walter & Co. Strzegom – Stanowice / Striegauer Porzellanfabrik Walter & Co. Stanowitz.

📍 Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, ul. Porcelanowa 2E

📅 27 kwietnia 2025 (niedziela), godz. 14:00

W programie: 🖼 Wernisaż wyjątkowej wystawy ze zbiorów Ireny i Romana Gatys

🎙 Wykład przybliżający historię i wyroby fabryki z lat 1873–1933

☕️ Spotkanie w kameralnej atmosferze wśród niezwykłych porcelanowych eksponatów

Czy niewielka fabryka ze Stanowic mogła konkurować z największymi śląskimi producentami porcelany? Odpowiedź poznacie już w ostatnią niedzielę kwietnia!

🗓 Wystawa czynna od 27 kwietnia do 22 maja 2025 roku

Zanurz się w świat porcelany i odkryj zapomniane dziedzictwo Strzegomia!

Do zobaczenia w Muzeum Porcelany Śląskiej!

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach to jedno z ciekawych miejsc na Opolszczyźnie, idealne na jednodniowe wycieczki. Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku. W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Więcej w KULTURA

Do góry
Przejdź do treści