Połącz się z nami

Magazyn Opolski

PODRÓŻE

Wielka Ściana

Ludzie o wielkich ciałach

W odległych czasach na terenie dzisiejszej prowincji Khammouane w Laosie mieszkał lud gigantów. Byli tak wielcy, że sięgali niemal do nieba. Zbudowali mur na kilkanaście metrów, który miał być pułapką dla zwierząt. Tak powstała  Kampaeng Yark – Wielka Ściana.

Nie wszyscy jednak wierzą w tę lokalną legendę o ludziach z wielkimi ciałami. Uważają, że mur powstał z rozkazu władcy królestwa Sikhottabong w IX wieku. Miał spełniać rolę systemu obronnego starożytnego królestwa. Naukowcy natomiast twierdzą że jest to naturalny piaskowiec, a ściana powstawała przez efekty zjawisk i pęknięć geologicznych. 

W Laosie środkowym pomiędzy rzeką Mekong, a jej dopływem Nam Done stoi najbardziej imponujący fragment Wielkiej Ściany. Ma w tym miejscu 16 metrów wysokości i ciągnie się na 75 m. 

Świątynia w lesie

8 kilometrów od miejscowości Thakhek zjeżdżamy z głównej drogi prowadzącej do stolicy Laosu Vientiane. 100 metrów dalej zostawiamy auto i idziemy leśną ścieżką. Dochodzimy do wysokiej ściany przypominającej wybudowany ludzką ręką mur, który przecina las. U podnóża skały stoi niewielka świątynia chrześcijańska, postawiona prawdopodobnie przez francuskich misjonarzy. W najwyższym punkcie ołtarza znajduje się Matka Boska. Kamienne ławki wokół świątyni służą lokalnej wspólnocie w czasie nabożeństw.

Idąc zaroślami wzdłuż ściany trafiamy na niewielki, ciasny otwór. Wchodzimy do wnętrza ściany i po nierównym podłożu wdrapujemy się na szczyt muru. Nie ma tu żadnych zabezpieczeń i ułatwień, ale udaje się nam wejść kilkanaście metrów w górę na krawędź ściany. Nie ma stąd spektakularnego widoku na okolicę, ponieważ wokół rosną wysokie drzewa. Ale warto było tu wejść.

The Loop – Pętla

Prowincja Khammouane nie jest zbyt popularna wśród turystów, choć wydział turystyki robi wszystko by ten region odżywiać. Wśród krasowych gór powstała już Pętla, którą można objechać w kilka dni. Na jej drodze znajdują się wodospady, jeziora, rzeka Hinboun, Park Narodowy Nakai Nam Theun, punkty widokowe, Błękitna Laguna, oraz jaskinie m.in. Kong Lor. W latach 60-tych i 70-tych XX wieku przebiegał tędy szlak Ho Chi Minha, którym Wietnam Północny przerzuca wojsko i dostarczał broń dla komunistycznej partyzantki w Południowym Wietnamie.

Fotograf, podróżnik. Przez kilkanaście lat pracował jako fotoreporter w opolskim oddziale Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach ogólnopolskich: Rzeczpospolita, Polityka, Wprost, Newsweek, Przekrój, Viva, Super Express, Fakt, Business Week… Teraz jest wolnym strzelcem. Specjalizuje się w fotografii reporterskiej, ślubnej i portretowej. Jego drugą pasją jest podróżowanie. Kocha Azję, w której spędza kilka miesięcy w roku. Prowadzi blog podróżniczy www.dowietnamu.pl

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content