Połącz się z nami

HISTORIA

Wieś stolarzy

Niedaleko Hoi An w środkowym Wietnamie, w delcie rzeki Thu Bon znajduje się Kim Bong – stolarska wieś. Rzemieślnicy, którzy mieszkają i pracują na tej niewielkiej wyspie zajmują się obróbką drewna. Można tam dopłynąć z Hoi An wynajętą łódką, lub kursującym promem. Schodząc na ląd nie trzeba daleko iść, by natrafić na sklepy, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyrobów z drewna. Religijne rzeźby, smoki, jednorożce, żółwie, tace, dzbany, rzeźby wesołego Buddy, solniczki, tajemnicze skrzyneczki, popielniczki, a także meble, krzesła, ramy do hotelowych łóżek… Można tu zrobić zakupy dużo taniej niż w Hoi An, Sajgonie czy Hanoi. Na tyłach sklepów  znajdują się pracownie stolarskie, gdzie młodzi chłopcy trzymają w rękach młoteczek i dłuto, spod którego wychodzą piękne przedmioty. Nad brzegiem rzeki natomiast jest mała stocznia, gdzie przy kilku statkach trwają prace wykończeniowe.

Wieś ma swoje początki w XV wieku, i jak legenda głosi założona została przez czterech żołnierzy z armii cesarze Le Loi, którzy byli mistrzami w obróbce drewna. Pracowali oni nie tylko w Hoi An przy budowie domów (XVI-XVIII w), ale jeździli po całym Wietnamie wykonując również drewniane pagody. W XVII wieku powstał w wiosce pierwszy statek, a w XIX wieku stolarze z Kim Bong pracowali dla cesarzy Nguyen przy konstrukcjach drewnianych Cytadeli i grobowców w Hue. Po 1999 roku, gdy Hoi An zostało wpisane na Listę UNESCO wykonywali tam prace konserwatorskie.

Po drugiej wojnie światowej odnotowano spadek zainteresowania tym zawodem. Jeden ze stolarzy z Kim Bong Huynh Ri (którego rodzina obejmuje 12 pokoleń rzeźbiarzy) po wizycie w północnym Wietnamie, gdzie odwiedzał tradycyjne wioski rzemieślnicze, zdał sobie sprawę z ogromnego potencjału stolarstwa. Zaproponował uruchomienie programu pozwalającego młodym ludziom otrzymać bezpłatne szkolenie w tym zawodzie. Po wielu trudnościach udało się to i od 1996 roku pod patronatem UNESCO co roku szkolonych jest 30 uczniów pochodzących z miejscowości Kim Bong, lub okolic. Nauka trwa 3 lata, a przez następne 12 lat odbywają się praktyki. Obecnie w tej małej miejscowości pracuje około 200 wyszkolonych stolarzy w 18 zakładach.

Wyroby z Kim Bong oznaczają się wysoką precyzją, oraz starannością, a powstające tam statki rybackie budowane są przy użyciu tradycyjnych technik. Meblarstwo w Wietnamie zalicza się do działalności artystycznych. Misternie rzeźbione meble ze szlachetnego drewna często zdobione masą perłową eksportowane są do wielu krajów m. in. Australii, Francji, USA czy Wielkiej Brytanii.

www.dowietnamu.pl

Fotograf, podróżnik. Przez kilkanaście lat pracował jako fotoreporter w opolskim oddziale Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach ogólnopolskich: Rzeczpospolita, Polityka, Wprost, Newsweek, Przekrój, Viva, Super Express, Fakt, Business Week… Teraz jest wolnym strzelcem. Specjalizuje się w fotografii reporterskiej, ślubnej i portretowej. Jego drugą pasją jest podróżowanie. Kocha Azję, w której spędza kilka miesięcy w roku. Prowadzi blog podróżniczy www.dowietnamu.pl

Więcej w HISTORIA

Do góry
Skip to content