Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Wychodzić sobie życie.

ZDROWIE

Wychodzić sobie życie.

Prawdopodobnie najczęściej odmienianą przez wszystkie przypadki frazą w ostatnim czasie jest „zdrowie psychiczne”. Niestety od kilku lat jest ono towarem deficytowym. I o ile my, dorośli bardzo często „jakoś”( żeby nie było, że to „jakoś” popieram) sobie z tym stanem bardziej lub mniej radzimy, to nasze dzieci całkowicie nie potrafią sobie pomóc, co pokazują nam bezwzględne statystyki dotyczące stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz statystyki dotyczące samookaleczeń, podejmowanych prób samobójczych przez nasze dzieci czy niestety skutecznych targnięć na życie przez nasze dzieci.

Świadomie piszę tutaj „nasze dzieci”, ponieważ sytuacja jest już tak bardzo poważna i tak przerażająco bardzo powszechna że śmiem twierdzić, iż każdy z nas ma wiedzę o dziecku, które jest w kryzysie i bardzo potrzebuje pomocy. Bywa, że jest to nasze własne dziecko. Bywa, że nagle stajemy przed młodym człowiekiem, który nam zapadł się psychicznie a my poprzez tempo życia albo nie wyłapaliśmy początkowego momentu albo sytuacja nas zaskoczyła. Tylko tutaj musimy sami przed sobą stanąć w prawdzie i powiedzieć sobie jasno, że na stan psychiczny pracuje się latami. Zarówno na ten dobry, jak i na ten zły.

Ogólnie rzecz biorąc powiedzieć, że sytuacja dotycząca zdrowia psychicznego naszych dzieci jest zła, to jakby nic nie powiedzieć. To jest już TEN moment, w którym musimy brać sprawy w swoje ręce, ponieważ żeby systemowe rozwiązania zadziałały potrzebne jest ich wprowadzenie a następnie lata ich działania a na to czasu już nie ma. Nie ma tez sensu tracić energii na szukanie winnych takiej sytuacji czy obwinianie siebie. My dorośli, rodzice musimy działać już teraz. I tutaj przychodzi nam z pomocą Fundacja Marka Kamińskiego, która wychodzi na przeciw nam i autentycznie pomaga naszym dzieciom. Samego Marka Kamińskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Wiemy, że jest jedną z niewielu osób, która zdobyła obydwa Bieguny ale jest też biznesmenem i założycielem fundacji Jego imienia. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak wytrwałym trzeba być człowiekiem, żeby w ekstremalnych warunkach jakie panują na Biegunach dotrzeć do celu. O tym wszystkim nie raz Marek Kamiński opowiadał na różnych spotkaniach. Marek Kamiński zawsze powtarza, że każdy ma swoje bieguny w życiu do przejścia. Zatem przechodzę tutaj płynnie do chodzenia :). W ubiegłym roku po raz pierwszy Fundacja Marka Kamińskiego wraz z ambasadorami, których mamy w Opolu ( z czego ogromnie się cieszę ) zorganizowała Opolski Marsz Mocy.

Ideą marszu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i biznesu na bardzo istotny problem słabej kondycji psychicznej młodzieży w Polsce. Poprzez wspólne maszerowanie i rozmowy młodzież zauważa szansę na rozwijanie siły i sprawczości. Razem spędzony czas przy wspólnym wysiłku daje niesamowite efekty. Pozwala na podbudowanie relacji. Bycie razem, podarowanie komuś swojego czasu jest bezcenne i to jest niezaprzeczalne. Podczas marszu dajemy sobie czas. Zaczynamy widzieć fundamenty możliwości. Poznajemy ludzi. Nawiązujemy relacje, a dobre relacje to podstawa dobrego życia.

Żeby wziąć udział w Marszu należy wykupić bilet/cegiełkę ( bilet możesz zakupić tutaj: https://lnkd.in/dFPskgTG ). Wszystkie zebrane pieniądze zostają przekazane w 100% na przeprowadzenie warsztatów dla młodzieży i rodziców w Centrach Mocy. Nadmienić tutaj pragnę, że Opole jest jednym z kilku miast w Polsce, w którym takie Centrum Mocy powstało. Mieści się ono w CH Solaris i już były takie warsztaty w nim prowadzone. Z warsztatów może korzystać każde dziecko i każdy rodzic z województwa opolskiego. Zachęcam do wsparcia tej idei, wzięcia udziału w Marszu Mocy, który już startuje 11 maja br. Jeżeli nie ma ktoś możliwości wziąć udział w marszu, może wesprzeć NASZE, bo Opolskie Centrum Mocy biorąc udział w aukcjach charytatywnych przekazując coś na licytację ( rzecz, usługę) lub/i biorąc w niej udział ( https://m.facebook.com/groups/aukcjecharytatywneopolskimarszmocy/?ref=share&mibextid=xfxF2i ).

Ubiegłoroczny Marsz Mocy odbył się na Kopę Biskupią i wzięło w nim udział ponad 100 osób ( zdjęcia dołączone do tej publikacji dokumentują to niesamowite wydarzenie). Na tegoroczny Marsz Mocy przygotowana została trasa wokół Jeziora Średniego w Turawie o długości 11 km. Na koniec Marszu zaplanowane zostały niespodzianki ;).

Na dzień przed samym marszem, Fundacja i ambasadorzy zapraszają dorosłych ( rodziców, nauczycieli, pedagogów) na wykład motywacyjny „Higiena cyfrowa profilaktyką uzależnień10 maja o 18:00 do Atrium w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Dowiecie się jak edukować młodych ludzi na temat potencjalnych zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z internetu oraz konsekwencji tego nadużywania, jak ustanawiać zdrowe granice, rozwijać zainteresowania i tworzyć bezpieczne środowisko online. Wykład poprowadzi dr Maciej Dębski socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych.

Dr Maciej Dębski jest fundatorem i prezesem Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autorem lub współautorem publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne). W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym. Jest pomysłodawcą badań pt. „Młodzi Cyfrowi”; „Granie na Ekranie” „Ocena jakości relacji szkolnych”, współtwórca badań pt. „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

Tyle z mojej strony na temat Marszu Mocy i całej idei tego niesamowitego przedsięwzięcia. Na koniec chciałabym złożyć podziękowania Markowi Kamińskiemu i pracownikom oraz wolontariuszom Jego Fundacji za wybranie Opola na tak bardzo potrzebną działalność. Naszym opolskim ambasadorom za to, że poświęcają swój czas na to abyśmy mogli korzystać z tego narzędzia i każdemu, kto się włącza w to wydarzenie. Wiadomość z wczoraj….ważność tego przedsięwzięcia docenił Pan Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskigo obejmując je swoim patronatem.

Zachęcam do wzięcia udziału w wykładzie i w Marszu bez telefony, realnie i blisko siebie.

Kontynuuj czytanie
Może Ci się spodobać...

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content