Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opolskie drogi rowerowe – zdrowy styl życia w otoczeniu natury

Opole Okiem Młodych

Opolskie drogi rowerowe – zdrowy styl życia w otoczeniu natury

Opolskie drogi rowerowe – zdrowy styl życia w otoczeniu natury

Opole, położone w sercu Opolszczyzny, wyrosło na mekkę entuzjastów jazdy na rowerze. Wśród licznych form aktywnego wypoczynku jazda na dwóch kółkach nadal króluje jako jeden z najpopularniejszych amatorskich sportów w Polsce. Aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu, miasto Opole postanowiło w 2020 roku podjąć ambitne zadanie rozbudowy infrastruktury tras rowerowych zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach. Dzięki owocnemu wysiłkowi dzisiaj możemy wybierać spośród imponującej liczby ponad 180 tras rowerowych. To nie tylko gwarantowana recepta na uniknięcie monotonii, lecz także niepowtarzalna możliwość odkrycia uroków miasta oraz zgłębienia jego fascynującej historii. Przez malownicze krajobrazy i zabytkowe enklawy te trasy poprowadzą nas w podróż pełną przygód, jednocześnie umożliwiając nam dbanie o nasze samopoczucie i formę fizyczną.

Wielkie jeziora i dziewicza przyroda – od Opola do Turawy

Sympatyków jazdy rowerowej na Opolszczyźnie nie brakuje, każdy amator tego sportu samodzielnie planuje swoje ulubione trasy. Powstające świetnie opracowane przewodniki rowerowe są tylko tego dowodem. Trasy są zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze, te w mieście i te wśród dzikiej przyrody. Chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku, trasy rowerowe mogą zaprowadzić Cię do malowniczej Turawy. Szlak prowadzi przez piękny las, a każdy mieszkaniec Opola na pewno choć raz w życiu przejechał tą drogą. Podczas podróży warto zrobić postój w jednej z usytuowanych wzdłuż trasy wiat, które idealnie nadają się na chwilę odpoczynku i regenerację sił. Następnie ścieżka prowadzi przez urokliwą wieś Zawada, gdzie zafascynuje Cię widok miejscowej stadniny koni. Dalej trasa leśna ciągnie się aż do Jeziora Średniego w Turawie, znanego ze swojej plaży i idealnych warunków do grillowania.

Droga prowadząca do Turawy przez las. Fot. archiwum prywatne Autorki

Trasa powrotna prowadzi przez urokliwą wieś Niwki, gdzie znajduje się pomnik kolarza Joachima Halupczoka, który był zawodowym kolarzem. W latach 80. reprezentował Polskę w zawodach i wygrał mistrzostwa świata w Chambéry w 1989 roku. Droga przez Niwki prowadzi prosto do Opola. Niedaleko Jeziora Średniego znajduje się Jezioro Turawskie, potocznie zwane Jeziorem Dużym. To jedno z największych jezior w rejonie. Trasa wokół jeziora jest dobrze ugruntowana i zajmie dodatkowe 2-3 godziny oraz 25 km. Po drodze mijać będziemy wieś Szczedrzyk, która zachwyci swoimi zalewiskami i gniazdami ptaków wodnych, np. pliszki cytrynowej lub rybitwy białowąsej. Na trasie wokół Jeziora Dużego znajduje się rzeka Mała Panew.

Przejazd tylu kilometrów pochłonie cały dzień jazdy, dlatego pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę, prowiant i ubrać się wygodnie, sportowo. Wielu początkujących rowerzystów ze względu na brak kondycji wybiera opcję dojazdu do Turawy, zaparkowania samochodu i wyciągnięcia swojego sprzętu rowerowego. Dużo miejsc parkingowych znajduje się przy Jeziorze Średnim. Zostawiając tam pojazd, będziemy mogli przejechać praktycznie wszystkie jeziora w okolicy.

Miejska wyprawa pełna historii i przygód

Urokliwy widok na kanał Młynówka.
Fot. archiwum prywatne Autorki

W samym Opolu jest bardzo wiele alejek i tras rowerowych przystosowanych tak, aby każdy uczestnik ruchu czuł się bezpiecznie. W mieście jest dużo tras rowerowych pozwalających odkryć urok miasta i jego historię. W trakcie takiej wycieczki każdy znajdzie coś dla siebie: pozna kulturę Opolszczyzny, spędzi aktywnie czas i zazna bliskości z naturą. Trasa prowadzi od centrum przez największe osiedla aż po jeziora i rzekę Odrę. Odkryjemy też dotąd nieznane punkty widokowe i obiekty kultury.

Wyprawę rozpoczynamy od malowniczego Placu Wolności w centrum miasta. Jego centralną atrakcję stanowi zjawiskowa fontanna, dzieło artysty Floriana Jesionowskiego, która z gracją przypomina lecącego motyla. W pobliżu ma swą siedzibę nowoczesna Biblioteka Miejska, majestatyczna Filharmonia Opolska i kultowa Grabówka, słynąca z najsmaczniejszych naleśników w mieście. Tuż obok placu przyciąga wzrok pomnik Obrońców Śląska Polskiego, potocznie nazywany „babą na byku”.

Kierując się w stronę wyspy Bolko, mijamy sielski kanał Młynówka i przejeżdżamy przez Most Groszowy. To właśnie tutaj zakochani do dzisiaj przywieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Ich miłość prawdopodobnie przetrwa dłużej niż możliwości mostu, który co parę lat musi być oczyszczany z nadmiaru mosiężnych kłódek, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i stabilność.

Dalej nasza trasa prowadzi przez Opolską Wenecję – zabudowania nad kanałem, które rzucając swoje cienie na taflę wody, przypominają te znane z Wenecji. Dalej zmierzamy w stronę Placu Zamkowego, a konkretnie na urokliwy Plac Barlickiego, gdzie w rytm muzyki tańcząca fontanna prezentuje nastrój najsławniejszych polskich piosenek. Wizualnemu spektaklowi dodaje muzyczności bliskość Amfiteatru i Muzeum Polskiej Piosenki.

Gdzieś w tle wyrasta wieża Piastowska, zabytek będący pozostałością po średniowiecznym zamku Piastów. Dalej jedziemy przez Park Nadodrzański wzdłuż alei przy Odrze i przez zielony park, docierając do Wyspy Bolko, zwanej „zielonymi płucami Opola”. Tuż obok znajduje się skałka do samodzielnego wspinania oraz popiersie rzymskiej bogini Junony.

Na wyspie znajduje się Opolskie Zoo i Park 800-lecia. Stamtąd zmierzamy w stronę Kamionki Bolko, położonej przy rzece. Trasa wśród bujnej zieleni pozwoli zapomnieć o problemach dnia codziennego. Docieramy tak do Kamionki Bolko i przejeżdżamy drogą w stronę Nowej Wsi Królewskiej. Znajduje się tam Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pięknie utrzymana świątynia z klasycznymi elementami gotyckimi. Wybudowany w 1905 roku, zachwyca strzelistymi oknami i sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Jadąc dalej, docieramy do Kamionki Piast, niedawno odnowionej i idealnej do krótkiego odpoczynku, podziwiania krajobrazów oraz obserwowania profesjonalnych nurków eksplorujących tajemnice miejscowego jeziora.

Wyspa Bolko.
Fot. archiwum prywatne Autorki
Tężnia solankowa w Opolu Fot. archiwum prywatne Autorki

Następnie przemierzamy odcinek od Śródmieścia do osiedla Malinka, gdzie znajduje się Tężnia. Otwarta 15 kwietnia 2023 roku, dostarcza mieszkańcom chwilę wytchnienia i spokoju. “Cieszę się, że taka tężnia powstała, można przy niej odetchnąć świeżym powietrzem, spotkać się z rodziną lub znajomymi. Osobiście cierpię na astmę i mieszkając blisko, już czuję jej pozytywny wpływ na moje płuca. Ja lubię tu przychodzić, bo lubię słuchać szumu wody. Oprócz tego jest tu naprawdę ładnie.” – mówi Piotr Kanik, mieszkaniec osiedla Malinka, niedaleko tężni solankowej w Opolu. Jak łatwo zauważyć, miejsce przyciąga wielu mieszkańców, nie tylko rowerzystów.

Kilkaset metrów dalej znajduje się park sensoryczny, oferujący mnóstwo atrakcji. Można tu między innymi powąchać kwitnące polne kwiaty czy przetestować doświadczenia optyczne związane z odbiciem światła od luster. Jadąc dalej, przejedziemy przez znane mieszkańcom alejki na osiedlu Armii Krajowej, skąd można wjechać na tzw. “górkę śmierci” i podziwiać panoramę tej części miasta. Dalej jedziemy z górki w stronę ceglanego kościoła. Tam należy uważać, ponieważ trzeba przedostać się na drugą stronę ruchliwej ulicy (przyp. aut. Na pasach, jeśli nie ma przejazdu rowerowego, należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Przejazd na rowerze przez pasy dla pieszych grozi wysokim mandatem).

Po dotarciu na ulicę Wodociągową dojedziemy do wieży ciśnień, wybudowanej w 1893 roku, która obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Następnie trasą rowerową dojedziemy do końca ulicy Oleskiej, gdzie zaraz za galerią Solaris czeka zabytkowa baszta Zamku Górnego i pięknie prezentujący się Uniwersytet Opolski. Przejedziemy przez Park Uniwersytecki, na którego terenie znajdują się figury znanych postaci kultury. Na przykład już na froncie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Jonaszem Koftą, który dumnie zdobi gmach budynku. Na terenie parku znajduje się również urokliwe lapidarium, gdzie na niższym poziomie można podziwiać intrygujące rzeźby. Kiedy jedziemy trasą w kierunku Odry, podziwiamy opolską Katedrę w stylu gotyckim i możemy dotknąć historycznych murów obronnych średniowiecznego zamku. Stamtąd koniecznie udajemy się na rynek opolski, by podziwiać typowe miejskie zabytkowe kamienice. Na zakończenie trasy przejeżdżamy Aleją Gwiazd, by zobaczyć, kto na opolskiej scenie muzycznej został wyszczególniony i samemu poczuć się gwiazdorsko za tak przebytą trasę rowerem.

Przystosowane do każdej przygody na dwóch kółkach

Drogi rowerowe są świetnie przystosowane zarówno do wycieczek miejskich, jak i poza miasto. Zbliżająca się wielkimi krokami piękna pogoda to czas na zwiększoną aktywność na świeżym powietrzu. Jak twierdzi Anna Kłodzińska, pracownik sklepu rowerowego w Opolu: “Sezon zaczyna się już przed Świętami Wielkanocnymi, widać to po narastającym ruchu w sklepie. Klienci nie tylko kupują nowe superrowery. Często są to nasi znajomi rajdowcy, którzy przy pierwszych ciepłych dniach przyjeżdżają na przegląd rowerowy. Warto wtedy zweryfikować stan roweru i jego komponentów. Smarowanie, wymiana drobnych, zużywających się części to podstawa. Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu naszych rowerów, szczególnie pomocne będą w trakcie długich wieczornych eskapad.” Anna jest również amatorką rowerowych wycieczek, zazwyczaj z grupą przyjaciół. Jej ulubione trasy to spontanicznie wybierane kierunki w otoczeniu przyrody.

Opolszczyzna na rowerowej ścieżce królów i pielgrzymów

Niewiele osób wie, że jedna z nitek drogi Św. Jakuba Via Regia prowadzi przez rejon Opolszczyzny i przez szlak rowerowy. Droga ta oznaczona została muszlą św. Jakuba, w nawiązaniu do sposobu przewożenia ciała Św. Jakuba do Santiago de Compostela. Trasą Via Regia podróżowali królowie w zamierzchłych czasach, docierając do miejsca pochówku świętego. Później droga sprzyjała rozwojowi kontaktów państw europejskich. Ta rowerowa propozycja ukoi nerwy i pozwoli porozmawiać z samym sobą. Nasza trasa prowadzi w stronę Kamionki Bolko, odbija w polną drogę przez Groszowice i kieruje nas do Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim. Pałac w otoczeniu parku pięknie się prezentuje. W samym parku znajdują się prawie 900-letnie dzwony, które niosą swoje brzmienie co niedzielę, zapewniając niesamowite wrażenia. Za sanatorium Sebastianeum rozciąga się tor golfowy. Niedaleko jest też kamieniołom, który można zwiedzać w dni wolne od pracy. Zachwyca on swym surowym wyglądem. Droga rowerowa prowadzi dalej w stronę Miedzianej, gdzie na terenie zalewowym pełnym licznych oczek wodnych można spotkać łabędzie, zimorodki i wydry. Trasa powrotna do Opola prowadzi przez Grotowice, dalej wzdłuż torów kolejowych i przez dzielnicę Metalchem.

Tajemnicze sanktuarium i fascynująca historia szlaku Drogi Św. Jakuba

20 km od Kamienia Śląskiego znajduje się Góra Św. Anny – zjawiskowe miejsce, warte odwiedzenia i zmęczenia. Naukowcy twierdzą, że jest to pozostałość po wulkanie, znajdującym się tam miliony lat temu. Nadal jest to odcinek drogi św. Jakuba, która do dziś stanowi odcinek trasy pielgrzymkowej przyjeżdżających z najdalszych zakątków Polski. Znajduje się tam Sanktuarium św. Anny, który jest ważnym przystankiem na trasie. Tam właśnie zobaczymy relikwie św. Anny, groty w jaskiniach i pozostałości prehistoryczne. Niedaleko jest też amfiteatr na Górze św. Anny, który wybudowany był za czasów hitlerowskich, gdzie ze względu na akustykę odbywały się tam spektakle i wystąpienia publiczne. Tutaj można samemu stanąć na scenie i samemu sprawdzić dźwięk. Nad amfiteatrem znajduje się Pomnik Czynu Powstańczego, który wybudowany został na pamiątkę poległych w czasie powstania śląskiego w 1921 roku. Dla głodnych adrenaliny latem otwarty jest tor saneczkowy, na którym można się rozpędzić do dużych prędkości, tym razem nie angażując mięśni do pracy. Miejsce onieśmiela swymi widokami, historią i duchowością.

Zielone perełki Opolszczyzny

Trasy rowerowe z Opola prowadzą jeszcze do innych zielonych miejsc, na przykład do Borów Niemodlińskich – idealnych na grzybobranie. To najpiękniejszy obszar zielony na Opolszczyźnie. Droga jest lekko pagórkowata, do wyboru jest parę różnych tras i po drodze możemy poszukać dzikich jagód i grzybów. W okolicy znajduje się też lotnisko sportowe w Polskiej Nowej Wsi, jak i starodawne grodzisko piastowe, ledwo widoczne wśród połaci zieleni. To w tej okolicy podczas II wojny światowej wystartowały pierwsze samoloty Luftwaffe. Jadąc w stronę Chróściny Opolskiej, docieramy do Parku Dworskiego. Znajduje się tam zabytkowa dzwonnica. Stamtąd już tylko prostą drogą powrotna do Opola.

Opole i okolice – raj dla miłośników rowerowych przygód i piękna przyrody

Już są wakacje! To idealny moment, by cieszyć się świeżym powietrzem, aktywnie spędzać czas i delektować się każdą chwilą z rodziną. Opolszczyzna zachwyca pięknymi szlakami rowerowymi, zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Opole i okolice dają naprawdę wiele możliwości rowerowych atrakcji. Od spokojnej trasy wśród łąk i lasów, po bardziej wymagające, po zabytki historyczne i miejsca kultury. Szusowanie na rowerze daje wiele dla duszy i dla ciała. Opolskie drogi rowerowe są świetnie przygotowane dla każdego amatora dwukołowca. Rower dla wielu jest chwilą oddechu, którą łapie po powrocie z pracy, czasem dla siebie i rozmową z samym sobą, jest też okazją do wspólnych chwil z rodziną lub znajomymi, jest niezapomnianym przeżyciem za każdym razem. Samo Opole proponuje również drogi, przy których zwiedzamy architekturę, poznajemy miasto ze strony historycznej i podziwiamy faunę i florę, na którą w trakcie codziennego życia nie zwracamy uwagi. Okolice Opola również przyciągną swoją prostą trasą, na końcu której czekają na nas niesamowite widoki – takie jak na Górę Św. Anny czy jeziora Turawy. Wyjeżdżając na rowerową wycieczkę, oprócz dobrego stanu swojego sprzętu rowerowego, należy pamiętać o odpowiednim sportowym stroju, o małych przekąskach, o nawodnieniu i oczywiście o świetnym humorze.

Opracowała:
Hanna Jonasz
Absolwentka kierunku  Media i Komunikacja w Biznesie
Uniwersytet WSB Merito Opole

Kierunek Media i Komunikacja w Biznesie na Uniwersytecie WSB Merito Opole ma charakter interdyscyplinarny. Na tym unikatowym kierunku poznasz fascynujący świat sztucznej inteligencji i jej praktyczne zastosowania w dziedzinie komunikacji i biznesu. Zgłębisz świat AI, odkryjesz potęgę chatu GPT, nauczysz się tworzyć spersonalizowane modele GPT do automatyzacji procesów. Opanujesz sztukę niezwykłego przekazu medialnego. Wyruszysz w podróż przez stylistykę dziennikarską i kreatywny copywriting oraz poznasz sekrety neurokomunikacji. Odkryjesz wszystkie aspekty komunikacji wizerunkowej, zintegrowanej z nowoczesnymi technologiami. Opanujesz sztukę budowania silnych marek i wizerunków. Poczujesz magię światła reflektorów, uczestnicząc w warsztatach z mikrofonem i kamerą, które otworzą przed Tobą drzwi do świata mediów. Podczas wizyt studyjnych w radiu i telewizji zgłębisz tajniki pracy z wykorzystaniem najnowszych narzędzi i aplikacji. Program przygotowuje do roli lidera w świecie mediów i PR.

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o komunikacji społecznej i mediach, absolwentka filologii romańskiej i filologii angielskiej. Adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito Opole. Ekspert ds. mediów, marketingu i komunikacji z 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu działami PR, marketingu i sprzedaży w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Więcej w Opole Okiem Młodych

Do góry
Skip to content