Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Za 100 dni Festiwal Książki

Festiwal Książki

KULTURA

Za 100 dni Festiwal Książki

„Polonez grany dźwiękiem słów” – rozbrzmiewa między stronami ulubionych i cenionych książek polskich pisarzy. W kontekście zbliżającego się 4. Festiwalu Książki Opole 2019, słowa Stanisława Wyspiańskiego, nabierają nowego znaczenia. Opolskie święto książki już za 100 dni! W dniach 7 – 9.06.2019 r. będą miały miejsce targi książki, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i liczne czytelnicze atrakcje.

W drugi weekend czerwca będziemy gościć pisarzy, osoby związane z kulturą i muzyków. Na targach książki w których udział biorą największe polskie wydawnictwa zaprezentowane zostaną nowości i premiery książkowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności i jak w latach poprzednich zielony park zamieni się w piękne Miasteczko Literackie. Scena stoi w miejscu, gdzie tak naprawdę kręciłem się przez połowę życia. Tu są ławki na których siadywałem, wcale nie piłem piwa, nie paliłem papierosów i nie spędzałem tutaj licznych wieczorów na mieście, no ale teraz robi zdecydowanie lepsze wrażenie, kiedy ta atmosfera książkowa opanowała ten nasz polski świat. – mówił Remigiusz Mróz podczas zeszłorocznej edycji festiwalu.

Festiwal doczekał się już czwartej edycji i od 2016 roku pokazuje Opolanom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce ok. 150 spotkań autorskich i do Opola przyjechało ok. 250 wydawnictw. Można powiedzieć, iż Opole, to stolica polskiej książki, dlatego że za każdym razem, a byłem w już kilka razy w Opolu jako autor na spotkaniach autorskich, i za każdym razem to były rewelacyjne spotkania, najlepsze z możliwych. Naprawdę wielki szacunek – Maciej Orłoś – wspominał podczas drugiej edycji wydarzenia.

Jesteśmy w trakcie rozmów z autorami i robimy wszystko, aby festiwalowy program był ciekawy i oryginalny. Nie zapominamy o muzycznym akcencie, dlatego codziennie odbędą się koncerty na scenie festiwalowej w Miasteczku Literackim. Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, które chciałyby się zaangażować w tegoroczną organizację wydarzenia. – wspomina Natalia Ciecióra – organizator wydarzenia. Targi Książki cieszą się również dużym zainteresowaniem, 70% miejsc wystawienniczych jest już zarezerwowana, zainteresowane wydawnictwa zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – mówi Judyta Gralka, która przy Festiwalu Książki koordynuje kontakt z wydawnictwami.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Organizację targów książki wspiera również Centrum Wystawienniczo – Kongresowe w Opolu.

Festiwal Książki

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content