Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Muzyka filmowa w Dzień Kobiet w Filharmonii

Muzyka filmowa w Dzień Kobiet w Filharmonii

MUZYKA

Muzyka filmowa w Dzień Kobiet w Filharmonii

Kilka lat temu, Dniu Dziecka w Filharmonii Opolskiej towarzyszył koncert zatytułowany Mali Mozarci. W jego programie znalazły się dzieła kompozytorów, którzy swoją twórczą drogę rozpoczęli już w dzieciństwie. Zabrakło wtedy jednej ważnej postaci: człowieka mającego na koncie – jeszcze przed ukończeniem trzynastego roku życia – między innymi operę i oratorium. Dzień Kobiet to dobra okazja, by nadrobić to przeoczenie. Tak oto wieczór poświęcimy w całości Nino Rocie.

Nino Rota urodził się w 1911 roku w Mediolanie. Był Włochem z krwi i kości. Fenomenalna wyobraźnia muzyczna i znakomity warsztat kompozytorski Roty utrwaliły jego nazwisko, choć głównie w historii muzyki… filmowej. Każdy szanujący się miłośnik kinematografii na pamięć zna motywy ze ścieżki dźwiękowej do Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli. Jedną z najczęściej wybrzmiewających na antenie radia RMF Classic melodii, jest przepiękny temat What Is a Youth z Romeo i Julii Franco Zefirellego. To także Rota! Najbardziej znamienna dla jego twórczości okazała się jednak wieloletnia przyjaźń z Federico Fellinim. La Strada, Dolce Vita, Osiem i pół, Rzym czy Casanova – to tylko niektóre z ich wspólnych dzieł. Mało kto wie, że Nino Rota nie widział wszystkich filmów Felliniego. Bywało tak, że reżyser opowiadał o czym będzie obraz, a kompozytor siadał przy fortepianie i tworzył muzyczną ilustrację słów przyjaciela. Powstawała dźwiękowa warstwa, którą sugerując się Fellini realizował później film. Takie priorytety! Muzyka filmowa Roty wypełni drugą część marcowego wieczoru.

Warto i trzeba jednak wiedzieć, że Nino Rota odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Inny wyśmienity Włoch, Arturo Toscanini, poznawszy się na talencie Roty – doradził mu kompozytorskie studia w Filadelfii. W Stanach Zjednoczonych naturalne predyspozycje Roty rozkwitły i nabrały rozmachu. Równolegle do kreowania partytur filmowych, właściwie do końca życia kompozytor tworzył też muzykę autonomiczną – symfoniczną i wokalno-instrumentalną.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi dyrygent Wojciech Rodek

Więcej o programie koncertu i dyrygencie na stronie internetowej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/koncert-na-dzien-kobiet/

Dzień Kobiet w Filharmonii Opolskiej
8 marca, godz. 19:00
Bilety: 25 zł/ 15 zł

Fot. Michał Grocholski
Na zdjęciu Wojciech Rodek podczas koncertu w Opolu w 2017 r.

Muzyka filmowa w Dzień Kobiet w Filharmonii

Więcej w MUZYKA

Do góry
Skip to content