Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zadbaj o dokumenty. To może mieć wpływ na twoją emeryturę

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/dokument-umowa-dokumenty-podpisywa%c4%87-428334/

BIZNES

Zadbaj o dokumenty. To może mieć wpływ na twoją emeryturę

Jeśli twoja praca po 1999 roku była legalna i oskładkowana w ZUS to nie musisz zbierać na to dowodów. Suma składek jest zapisana elektronicznie na indywidualnym koncie w ZUS. Jednak co wtedy, gdy nie masz dokumentów potwierdzających zatrudnienie przed 1999 rokiem? Są sposoby, by ją odnaleźć.

Warto poszukać

Powódź, pożar, były pracodawca ogłosił upadłość albo nie zabezpieczył akt osobowych i płacowych. Okoliczności, w których dowody na twoje zatrudnienie i wysokość zarobków przepadły jest wiele. Wtedy pojawia się realny problem bo długość stażu i wynagrodzenie. To niezbędne elementy do ustalenia wysokości emerytury, renty czy kapitału początkowego.

– Jeśli nie posiadasz dokumentów potwierdzających pracę sprzed 1999 roku, to warto sprawdzić czy zakład pracy jeszcze istnieje. Jeśli nie, to na podstawie pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych czy legitymacji ubezpieczeniowej trzeba ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby pracodawcy. To pierwszy krok, by rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach przechowujących dokumentację osobową i płacową – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.

Bardzo często likwidowane lub przekształcane zakłady pracy miały następców prawnych. To właśnie te podmioty powinny przejąć zasoby świadczące o angażach pracowników czyli akta osobowe oraz dokumentację płacową. Mogą to być spółki prawa handlowego bądź cywilnego, powstałe po sprywatyzowaniu przedsiębiorstw. Niewykluczone, że będą to też organy założycielskie czyli urzędy wojewódzkie albo organy nadrzędne czyli konkretne ministerstwa.

ZUS ma bazę

Osoby, które zamierzają wnioskować o emeryturę, a ich zakład pracy funkcjonuje, nie będą miały trudności z udowodnieniem pracy przez 1999 rokiem. Taka firma powinna wystawić pracownikowi dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia czyli zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7 – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu i dodaje: – Jeśli jednak zakład już nie funkcjonuje i nie ma następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, którą ZUS prowadzi na swojej stronie internetowej.

Baza jest ciągle aktualizowana. Została stworzona na gruncie informacji z urzędów centralnych, wojewódzkich i archiwów państwowych. To alfabetyczny spis nieistniejących już przedsiębiorstw i miejsc przechowywania dokumentacji „kadrowej”. Są tam też dane organizacji związkowych, spółdzielni, PGR-ów, a katalog byłych pracodawców jest ciągle aktualizowany. Taki katalog jest dostępny dla klientów ZUS w każdej placówce i na stronie internetowej: Baza ZUS

Na Opolszczyźnie usługi w zakresie archiwizacji, przechowywania i udostępniania dokumentów. Świadczy między innymi Archiwum Państwowe w Opolu, spółka Archiwa Opolskie w Opolu oraz spółka Archiwa Opolskie w Niemodlinie. 

Oprócz tego instytucją, która przechowuje dowody dotyczące pracy i płac. Od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono. Jest działające od 2004 r. Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

Co jest istotne

Przy ustalaniu emerytury, renty czy świadczenia przedemerytalnego. Liczą się pisemne zaświadczenia pracodawcy, świadectwa pracy i legitymacje ubezpieczeniowe. Z wpisami o dacie rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaju i wymiarze czasu pracy oraz orzeczenia sądu.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content