Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Już 200 tysięcy emerytów i rencistów pobrało elektroniczną legitymację

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/spadek-las-ma%c5%82o-bank-odpoczynek-1791854/

BIZNES

Już 200 tysięcy emerytów i rencistów pobrało elektroniczną legitymację

Seniorzy nie przestraszyli się nowości. Ponad 200 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, która jest dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Najstarszy użytkownik tej aplikacji ma 98 lat. Dzięki mLegitymacji można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg.

Od początku tego roku legitymacje emeryta-rencisty wydawane są przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

– Elektroniczną wersję legitymacji instalują nie tylko osoby, które na emeryturę lub rentę przeszły w styczniu. Chętnie sięgają po nią seniorzy, którzy dotychczas korzystali z tradycyjnej plastikowej karty. To tylko potwierdza, że wiek nie musi oznaczać wykluczenia cyfrowego, a pomysł elektronicznej legitymacji był trafiony – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik, prasowy ZUS województwa opolskiego.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona.

Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, to osoby w wieku 62-72 lata, a najliczniejszą grupę wśród świadczeniobiorców ZUS pobierających mLegitymację stanowią emeryci. Nowi emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznacza, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne – zgodnie z ich terminem ważności.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content