Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zamaskowane Opole – projekt fotograficzny

zamaskowane opole

KULTURA

Zamaskowane Opole – projekt fotograficzny

Jeszcze dwa lata temu do głowy nikomu by nie przyszło jak zmieni się nasza codzienność. Z całą pewnością pandemia, która dotknęła świat, nie zniknie z kart historii. Niestety spowodowała ona wiele zmian: zamknięte szkoły, uczelnie, restauracje, siłownie, praca zdalna, no i oczywiście maseczki. One właśnie będą poniekąd dzisiejszym tematem. Myślę, że warto udokumentować panującą sytuację i to właśnie robi Daria Chrzanowska. Jej pasją jest fotografia, którą zajmuje się amatorsko od 10 lat. Uwielbia poznawać nowych ludzi, dlatego wymyśla projekty, które dają możliwość odkrywania niesamowitych osobowości mieszkających w naszym mieście. Latem Daria realizowała projekt „Opolanie w obiektywie”. Aktualnie pracuje nad jego kontynuacją.

„W okresie drugiej fali koronawirusa, gdy zaczęłam dysponować większą ilością wolnego czasu, myślałam nad kolejnym projektem fotograficznym, tak aby wciąż realizować swoje hobby. Początkowo chodził mi po głowie pomysł na zdjęcia Opolan w maseczkach, aby oddać ducha tego specyficznego czasu w którym przyszło nam żyć. Koniecznie chciałam aby cały cykl miał związek z pandemią oraz z odgórnymi wymogami, które zostały na nas nałożone. Jednak w tym pomyśle czegoś mi brakowało. Nie sądziłam aby zdjęcia ludzi maseczkach były aż tak ciekawe dla odbiorców. Po kilku dniach rozmyślań doszłam do wniosku, że w tym projekcie brakuje mi… uśmiechu!. Gdy mijamy kogoś na ulicy z maseczką na twarzy, widzimy jego oczy – mogą one wyrazić wiele emocji, jednak dopełnieniem mimiki twarzy jest uśmiech. Z pewnością ludzie nadal się do siebie uśmiechają tylko, że niestety będąc w maskach, tego u nich nie widzimy. W związku z tym postanowiłam, że odkryję uśmiechy Opolan i pokaże je na zdjęciach. Dlatego moje portrety wyglądają tak, że jedna połowa twarzy jest zamaskowana a druga odkryta.”

Daria uznała, że najlepiej spełnią rolę czarno-białe fotografię, ponieważ tak właśnie kojarzy się fotografia historyczna. Z nadzieją myśli o tym, że za kilkanaście lat, ktoś wróci do tych fotografii i uzna, że były one świadkiem tego nietypowego dla ludzi w latach 2020-2021. Ja jestem wręcz pewna, że wróci o tego cyklu więcej osób, zapewne głównie Opolan. Ja na pewno, zwłaszcza, że jestem częścią tego projektu. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy, że Daria się do mnie odezwała, ponieważ pomysł i zdjęcia bardzo mi się podobają. Zestawienie maseczek, pod którymi nie widać naszego wyrazu twarzy z uśmiechami idealnie mi się komponuje, bo przecież mimo wirusa, my nie przestajemy się uśmiechać.

Zaznaczę jeszcze dla zainteresowanych udziałem, że całość akcji jest bezpłatna. Biorąc w niej udział ludzie wyrażają zgodę na publikacje swojego wizerunku na facebookowym funpage`u: Opolanie w obiektywie oraz na Instagramie pod tą samą nazwą. Daria zaprasza osoby pełnoletnie.

A ja na koniec też zapraszam – do zobaczenia wszystkich zdjęć z tego projektu oraz wcześniejszych realizacji, bo są naprawdę wyjątkowe.

Fajnie, że mamy w Opolu ludzi z takimi pomysłami! 😊

zamaskowane opole

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content