Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Psychologiczne i zdrowotne znaczenie śpiewania. 

KULTURA

Psychologiczne i zdrowotne znaczenie śpiewania. 

Głos każdego z nas to niesamowity dar jakim obdarzyła nas natura. Każdy dźwięk jaki wydobywamy z siebie, każde słowo, które wypowiadamy opisuje nas, charakteryzuje jako odrębną osobowość. Ton głosu, jego wibracja, brzmienie, mogą poruszać serce, dusze. Przywoływać różne wspomnienia, wywoływać myśli i uczucia oraz uleczyć wewnętrzny ból

W chwili gdy śpiewamy, mówimy, mruczymy, nucimy, własnym głosem leczymy organizm, zarówno duszę jak i ciało. Nasz głos wzmacnia nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Jak to się dzieje? Poniżej kilka

Badania potwierdzają, że śpiewanie poprawia nastrój.

Kiedy śpiewamy pod prysznicem, w samochodzie, w domu, na spacerze, na scenie jesteśmy szczęśliwi. Kiedy gramy na instrumentach, słuchamy muzyki, wykonujemy wszelkie aktywności związane z muzyką to automatycznie poprawia się nasz nastrój. Śpiewanie dla nas i naszego mózgu działa jak chwilowy reset. Owy reset może dać energię, szczęście i dawkę pozytywnego myślenia oraz działania na cały dzień. Zatem jesteśmy naładowani szczęściem zupełnie za darmo.

Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszy się muzykoterapia.

Naukowcy z University of East Anglia przekonują, że śpiewanie może cię uczynić szczęśliwszym. Sprawdzili wpływ wspólnego śpiewu na ludzi z problemami psychicznymi, w tym z depresją i zaburzeniami lękowymi. Osoby, biorące udział w sześciomiesięcznym programie „Sing Your Heart Out” wykazywały znaczącą poprawę funkcjonowania w ciągu dnia, a ich stany emocjonalnie wyraźnie się polepszyły. Efekty takie przyniosło połączenie śpiewu z kontaktem z drugim człowiekiem. W programie śpiewał każdy bez względu na talent, nie oczekiwano efektów artystycznych, śpiewano po prostu dla przyjemności.

Prof. Julene Johnson przeprowadziła badanie zrealizowane przez University of California z San Francisco. Wyniki tych badań również bły bardzo pozytywne. Badano osoby w podeszłym wieku, które aktywnie brały udział w zajęciach chóru. Owe zajęcia – jak wykazały badania – obniżały poczucie osamotnienia i zwiększały zainteresowanie życiem wśród seniorów. Śpiewanie samemu lub bycie częścią grupy muzycznej znacząco poprawia interakcję i generuje bardzo pozytywne zmiany emocjonalne, poznawcze i fizyczne. 

Badacze z University of Montreal zbadali jak śpiew wpływa na niemowlęta. Z przeprowadzonych eksperymentów wynika, że niemowlęta słuchające piosenek pozostawały dwa razy dłużej spokojne niż w momencie gdy były uspokajane mową.

Leonard Meyer w swojej książce Emotion and Meaning in Music wyjaśnia, że mózg z każdym utworem muzycznym doświadcza pewnego rodzaju przyjemnego szoku. Wówczas uwalniają się endorfiny (hormony szczęścia), wzrasta produkcja serotoniny i obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu). Dzięki temu obniżamy sobie poziom lęku, agresji i stresu.

Wpływ śpiewania na zdrowie fizyczne to nie mit.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie we Frankfurcie wykazało, że śpiew wzmacnia układ odpornościowy, poprawia oddychanie, uelastycznia przeponę oraz zwiększa zdrowie płuc.

Z chwilą gdy zaczynamy śpiewać nasz organizm podejmuje wysiłek fizyczny. Ćwiczymy mięśnie oddechowe w tym mięśnie brzucha, mięśnie międzyżebrowe, mięśnie grzbietu. Wzmacniamy nasz oddech i poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego. Przy każdym kolejnym wydobytym dźwięku poprawiamy krążenie krwi, mózg jest bardziej dotleniony, intensywnie pracują płuca oraz serce. Śpiewając na głos ćwiczymy i wzmacniamy mięśnie mimiczne twarzy, uelastyczniamy włókna kolagenowe i opóźniamy procesy starzenia się skóry.

Zapamiętując tekst oraz melodię utworu dbamy o kondycję naszych komórek mózgowych oraz ćwiczymy pamięć. Śpiewana przez nas piosenka daje siłę do działania, energię, witalność , uspokaja umysł w ciągu dnia. Mamy więcej pewności siebie, lepszą samoocenę, dobry humor, a po całym dniu szybciej zasypiamy i polepsza nam się jakość snu.

Muzyka to wibracje, wyzwalane i odczuwane podczas wydobywania dźwięków, które masują narządy wewnętrzne.

ŚPIEWAJ! bo to najlepsza dostępna metoda autoterapii

Każda forma śpiewu uwalnia od napięć, raduje, wydobywa z nas uwięzione w ciele emocje, daje poczucie rozluźnienia. Uwalnia się w nas wtedy wewnętrzna wolność, czujemy że pozbywamy się emocjonalnego balastu, lęków i zahamowań.

Śpiewaj więc każdego dnia, samodzielnie i w grupie, bo śpiew to samo zdrowie. W tym celu możesz także odwiedzić Studio Działań Kreatywnych 🙂

Scena i sala warsztatowa to miejsca, gdzie realizuje się misja Studia Działań Kreatywnych. Naszym celem są działania twórcze w obszarze kultury i edukacji. Rozwój osobisty, edukacja artystyczna, warsztaty, wydarzenia kulturalne, koncerty. Edukacja twórcza i psychoedukacja. "Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." /G.B.Shaw/

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content