Połącz się z nami

Magazyn Opolski

ZUS przypomina o pieniądzach dla przedsiębiorców w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

źródło: https://pixabay.com/

BIZNES

ZUS przypomina o pieniądzach dla przedsiębiorców w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Lex Odra działa do końca tego roku. ZUS przypomina o dofinansowaniu dla płatników z określonych branż, których przychody spadły o co najmniej 50 procent w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze.

Kto może wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne?

Poszkodowani mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 3010 zł „na rękę” za każdego ubezpieczonego. Wnioski o symbolu ZUS RJS można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Do tej pory w skali kraju ZUS wypłacił z tego programu 307 tys. zł.

Jakie wnioski będą rozpatrywane?

Zainteresowani przedsiębiorcy muszą pamiętać, że ZUS będzie rozpatrywał wyłącznie te wnioski, które zostaną przesłane do końca grudnia 2022 r. Adresatami wsparcia mogą być firmy i pracodawcy operujący na terenach przez, które przepływa Odra, a więc z 5 województw. To jest śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodnio pomorskiego. Na Opolszczyźnie mogą po tę opcje sięgać płatnicy z powiatów kędzierzyńsko kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego, miasta Opola i powiatu brzeskiego.

Dla kogo przewidziane jest wsparcie oraz jakie są podstawowe warunki?

Wsparcie jest przewidziane dla przedsiębiorców prowadzącą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji.

Podstawowe warunki do spełnienia by sięgnąć po rekompensatę finansową to prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca 2022 r.) oraz zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Aby uzyskać pomoc, konieczne będzie przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. W stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022r. albo w sierpniu 2021r.

Jak podkreśla ZUS, jednorazowe świadczenie pieniężne w ramach lex Odra nie jest opodatkowane, nie podlega także potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. Pomoc de minimis.

Informacja o wypłaconej kwocie jednorazowego świadczenia, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia oraz zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą zamieszczane na PUE ZUS.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content