Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zwolnienie ze składek w kulturze. ZUS czeka na wnioski do 15 marca

Zwolnienie ze składek w kulturze. ZUS czeka na wnioski do 15 marca

BIZNES

Zwolnienie ze składek w kulturze. ZUS czeka na wnioski do 15 marca

Przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Taką opcję daje nowela ustawy covidowej, która działa od 26 stycznia.

O zwolnienie mogą wnioskować twórcy, artyści, architekci, zarządzający obiektami kultury, przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów (przeważający rodzaj działalności oznaczony kodem PKD 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 71.11.Z, 90.03.Z, 90.04.Z), firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów (PKD 85.51.Z, 85.52.Z, 85.59, 85.60.Z). Ponadto płatnicy składek prowadzący tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu (art. 5b ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach).

Umorzenie przysługuje, jeśli płatnik doświadczył spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Co istotne, podmiot musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do
30 czerwca 2020 r. i złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe.

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wnioskodawcy powinni wypełnić wniosek RDZ-B. Przepisy prawa nadal nie wskazują, w jakim terminie mogą złożyć wniosek płatnicy prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 59.20.Z, 93.11.Z i 79.90.A. Dlatego złożenie wniosku przez przedstawicieli tych branż nie będzie możliwe bez nowelizacji przepisów w tym zakresie. 


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content