Połącz się z nami

Magazyn Opolski

50 tysięcy o 500 złotych. Rodzice chętnie wnioskują o świadczenie wychowawcze 

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%c4%85dz-moneta-waluta-finanse-3080795/

NEWS

50 tysięcy o 500 złotych. Rodzice chętnie wnioskują o świadczenie wychowawcze 

Szybko przybywa wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się od czerwca. W województwie opolskim rodzice i opiekunowie złożyli ich już ponad 50 tysięcy.

W całym kraju do ZUS wpłynęło już 2,67 mln wniosków o świadczenie wychowawcze na okres 2023/2024. Który potrwa dokładnie od 1 czerwca do końca maja przyszłego roku. O pieniądze można aplikować od początku lutego br.

– W lutym rodzice z Opolszczyzny złożyli 50,3 tysięcy wniosków o wypłatę 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Najwięcej pochodziło z Opola i powiatu opolskiego, bo 14,4 tysięcy. Na razie najmniej wniosków odnotowaliśmy z powiatów głubczyckiego, bo nieco ponad 2 tysiące oraz namysłowskiego – dokładnie 2540 – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W lutym najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim, ponad 343 tys. i w województwie śląskim – ponad 266 tys. Rozpatrywanie wniosków o świadczenie wychowawcze odbywa się na bieżąco. Aż 87 proc. wniosków, które dotąd wpłynęły do ZUS zostało rozstrzygniętych pozytywnie. To dzięki temu, że składanie wniosków jest możliwe w postaci elektronicznej, kilkoma kanałami co jest zdecydowanym ułatwieniem dla rodziców.

Oprócz Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej znakomitym narzędziem, by szybko złożyć wniosek jest mobilna aplikacja mZUS. Z aplikacji można korzystać na tablecie bądź w telefonie. Dzięki niej użytkownik może wypełnić i wysłać do ZUS wniosek o 500 plus przez cały tydzień, przez całą dobę. Przez aplikację mZUS będzie otrzymywał powiadomienia o sposobie rozpatrzenia wniosku i ostatecznej decyzji.

Każdy kto poprawnie złoży wniosek do 30 kwietnia 2023 r. Ma gwarancję, że ZUS wypłaci mu świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli wniosek trafi do ZUS w maju. To świadczenie będzie przekazane do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content