Połącz się z nami

Czy wakacje w czasie pandemii to czas na „uziemienie”?

RELAKS

Czy wakacje w czasie pandemii to czas na „uziemienie”?

Choć obostrzenia topnieją jak lody na sopockiej plaży, nie oznacza to, że stres związany z koronawirusem całkiem nas opuścił. Mamy na to sposób!

Kilka minionych miesięcy wielu oraz wiele z nas spędziło w domu, dbając o siebie oraz swoich bliskich. Okres ten można zaliczyć do niezwykle stresujących, szczególnie dla osób starszych oraz ich opiekunów i opiekunek. Choć obostrzenia topnieją jak lody na sopockiej plaży, nie oznacza to, że stres związany z koronawirusem całkiem nas opuścił. Mimo wakacji i ogólnego stanu rozluźnienia, nadal są osoby, które bardzo się obawiają, zwłaszcza tego, co przyniesie jesień. Zapraszamy je do skorzystania z wsparcia, jakie przygotowałyśmy w naszej Fundacji Laboratorium Zmiany. Od pierwszych miesięcy pandemii prowadzimy działania pomocowe o nazwie: „Uziemienie”. Jak zostać w domu i nie wyjść z siebie?

Wiedza pomaga zrozumieć

Wiedza na temat, który sprawia, że się boimy, pomaga nam zrozumieć i realniej ocenić ryzyko. Między innymi, z tego powodu na fanpage’u naszej fundacji odbyły się cztery spotkania na żywo. Pierwsze dwa lajwy poświęcone były zmianom oraz stresowi. Karolina i Katarzyna rozłożyły oba zagadnienia na łopatki. Pokazywały, jak można sobie z nimi radzić i jak wykorzystać je na swoją korzyść. Trzecie spotkanie Ciało w koronie” prowadzone przez Meg upłynęło nam z tematem, jak pandemia i zamknięcie w domu wpłynęła na postrzeganie naszego ciała. Czy doszło do metamorfoz, akceptacji, czy jej braku? Czwarte spotkanie dotyczyło emocji, które wyzwalają w nas ograniczenia, strach czy zamknięcie w domu i rezygnacja z planów: „Trudne emocje: zawód i rozczarowanie”.

Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku: https://www.facebook.com/FLaboratoriumZmiany , żeby nie przegapić kolejnych lawjów. Znajdziesz tam także inspiracje i pigułki wiedzy, które mogą przydać się w tym wymagającym czasie.

Wygadaj się

Co  jeśli wiedza to za mało i nadal czujemy się źle? W takiej sytuacji zapraszamy na bezpłatne konsultacje psychologiczne online. To indywidualne spotkania z Katarzyną lub Anną – doświadczonymi psycholożkami. Zapisać się można poprzez wysłanie maila na adres rekrutacja@laboratoriumzmiany.org . W treści należy podać swój wiek i województwo, w którym mieszkasz. Razem z Anną albo Katarzyną umówicie wspólne spotkanie.

To nie Twoja wina

Jeśli Twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana i doświadczasz przemocy domowej, którą jeszcze bardziej wyzwala pandemicznie zamknięcie w domu, pamiętaj, że nie jesteś sam ani sama i masz prawo do pomocy.

dla Laboratorium Zmiany, rys. Ola Krok

Laboratorium Zmiany przypomina, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy. 

Pamiętaj, to nie Twoja wina i nie Ty, ale osoba stosująca przemoc powinna się wstydzić

Odpocznij, ale nie zapominaj

Sezon urlopowy, tak jak pandemia, w pełni, a Ty choć na „wakacjach”, to wciąż z głową w pracy, sprawach rodzinnych, ratach kredytu, pakowaniu dzieciu, ogarnianiu domu, zamykaniu niedokończonych projektów. STOP! Masz prawo odpocząć, tak samo, jak Twoja rodzina, bliscy, współpracownicy_czki. Być może to nie inni i „życie” nie pozwala Ci się zregenerować, ale Ty sam lub sama bojkotujesz swój relaks.

Pierwszy krok do wypoczynku to pozwolenie samej i samemu sobie na odpoczynek. Wsłuchaj się w wewnętrzny głos, który zniechęca Cię do relaksu i zastanów się, co siedzi „pod powierzchnią”. Może perfekcjonizm i syndrom Zosi-Samosi? Zacznij się doceniać, ufać sobie, dystansować od rzeczy i osób, na które nie masz wpływu. Stań się swoim priorytetem i pozwól sobie nabrać wiatru w żagle!

W tym wszystkim nie zapomnij o bezpieczeństwie. Stosuj środki ochrony zdrowia i przestrzegaj zaleceń osób, które znają się na rzeczy. Wspólnie przejdziemy przez to wszystko.

dla Fundacji Laboratorium Zmiany – Dominika Bukowiec, red. Meg Kurowska
fot. Filip Bunkens dla Unsplash

Z dziewczynami i kobietami uczymy (się) jak odważnie stawać przed światem, mówić własnym głosem i wspierać się wzajemnie. Wspólnie z mężczyznami szukamy sposobów na partnerskie relacje i świat przyjazny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. W ciągu ostatnich czterech lat ponad 650 dziewczyn i chłopaków eksperymentowało w naszym Laboratorium.

Więcej w RELAKS

Do góry
Skip to content