Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Dobre buty to podstawa

Dobre buty to podstawa

ZDROWIE

Dobre buty to podstawa

Najważniejsze w życiu są dwie rzeczy: dobre buty i dobry materac.

Mieszkańcy miast zwykle chodzą po równych i twardych powierzchniach, a ich stopy chroni obuwie. Jak wybrać najlepsze dla siebie i dla swojej codziennej aktywności? Dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu 😉

Wyobraźmy sobie, że codziennie przez osiem lub więcej godzin wkładamy na ręce mocno ściskające, sztywne rękawice. Czy nasze mięśnie i stawy mogą wtedy pracować w pełnym zakresie ruchu? Oczywiście, że nie.

To samo dzieje się w stopach. Dodatkowo stopy muszą przenosić całe nasze ciało, więc obciążenia są znacznie większe. Z powodu trendów w modzie wybieramy obuwie wąskie, na obcasie lub z grubą i sztywną podeszwą. Mięśnie, które przez źle dobrane buty nie pracują prawidłowo, ulegają atrofii czyli stopniowemu zanikaniu. Tak tworzą się wady stóp. Niektórzy antropolodzy twierdzą nawet, że pewnego dnia ludzie będą chodzić na stopach zredukowanych do kikutów. Teoria ta opiera się na obserwacjach atroficznych palców stopy oraz na utracie zdolności do ustawiania dużego palca w opozycji.

Zacznijmy od kobiet. To właśnie Panie najmniej delikatnie traktują swoje stopy, fundując im brak swobody ruchu oraz zniekształcenia wynikające z chodzenia na obcasie.

Dobre buty to podstawa

Najczęściej występującą wadą u kobiet jest paluch koślawy, tzw. Hallux. W wyniku tej deformacji może dojść do szponiastego ustawienia palców oraz płaskostopia poprzecznego. Zmiany te są bolesne i bardzo zaburzają prawidłową biomechanikę chodu. Można temu zaradzić dobierając odpowiednie buty oraz ćwiczenia.

Dobre buty to podstawa

Panie, które z różnych powodów nie mogą nosić tzw. szpilek wybierają do pracy ‘balerinki’. Niestety również w tym przypadku trzeba pamiętać, aby but był dobrze wyprofilowany. Grubość podeszwy ok 1,5 cm oraz stabilny zapiętek. W przeciwnym wypadku balerinki szkodzą naszym stopom poprzez brak amortyzacji podczas chodu oraz brak stabilizacji stopy. Nie nadają się do chodzenia po twardych i płaskich powierzchniach. Często u Pań pojawiają się zmiany skórne, takie jak odciski, modzele, świadczące o przeciążeniach w obrębie stóp.

Dobre buty to podstawa

Panowie często korzystają z obuwia roboczego, które jest ciężkie i sztywne przez co bardzo osłabia mięśnie stóp. Pamiętajmy aby podeszwa w bucie była elastyczna. Powinna się zginać w 1/3 długości buta, patrząc od przodu czyli od palców. But powinien być lekki oraz posiadać amortyzację w podeszwie.

U Panów pracujących w biurze często pojawia się problem z odpowiednim dobraniem półbutów skórzanych.

Dobre buty to podstawa

Z powodu zbyt cienkiej podeszwy i wąskich przodów występują dolegliwości bólowe w śródstopiu lub na piętach.

Aby dobrze dobrać buty pamiętajmy o 5 głównych zasadach:

  • stabilny zapiętek, który utrzymuje w odpowiedniej pozycji kość piętową podczas chodu
  • elastyczna podeszwa, amortyzująca wstrząsy
  • szeroki i wysoki przód buta (tęgość G lub H)
  • wysokość obcasa max 4 cm
  • długość wkładki w bucie powinna być większa ok 5-7mm od długości stopy

Inaczej sprawa wygląda u dzieci. Ich stopy szybko się zmieniają. Odpowiednie buciki są bardzo istotne, aby nic nie przeszkadzało w prawidłowym rozwoju stopy oraz przede wszystkim w zabawie 😉

Dobre buty to podstawa

U dzieci, które nie chodzą nie ma potrzeby zakładania butów. Pozwólmy im na pełną swobodę ruchów. To znacznie lepiej wpłynie na sensomotorykę oraz prawidłowy rozwój stóp.

U dzieci starszych pamiętajmy o 5 głównych zasadach:

  • przed zakupem butów zmierzcie obie stopy, najlepiej odrysowując je na kartce. Co 3 miesiące rozmiar może się zmienić. Długość wkładki w bucie powinna być większa ok 5-7mm od długości stopy
  • but powinien mieć rzepy lub sznurówki aby dopasować go do stopy
  • wybierajcie półbuty i sandały ze stabilnym zapiętkiem lub korytkiem dla pięty (zagłębienie pod piętą, utrzymujące piętę w prawidłowym ustawieniu)
  • szeroki i wysoki przód buta, aby palce nie były ściskane
  • zwracajcie uwagę na elastyczność podeszwy, powinna się zginać w tych samych miejscach, w których zgina się stopa, czyli na wysokości stawów śródstopno-paliczkowych
Dobre buty to podstawa

O tym, czy dziecku są potrzebne wkładki ortopedyczne, może zdecydować tylko lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta zajmujący się diagnostyką stóp i leczeniem wad postawy. Większość dzieci w wieku do 4 roku życia ma płaskostopie fizjologiczne, którego nie należy korygować.

Kiedy jest możliwość, ściągnijmy buty i dajmy stopom odpocząć. Chodźmy jak najwięcej na boso po miękkim i nierównym podłożu. Ćwiczmy swoje stopy i stopy naszych dzieci. W przypadku bólu lub niepokojących zmian w obrębie stóp udajmy się do ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa. Pamiętajmy, że to but powinien być dopasowany do stopy, a nie stopa do buta.


Foto: Pixabay

Kontynuuj czytanie

Od 2009 roku pracuje w zawodzie fizjoterapeuty. Od 9 lat zajmuje się zaopatrzeniem ortopedycznym. Właścicielka gabinetu diagnostyki fizjoterapeutycznej i rehabilitacji sportowej, w którym jako jedna z pierwszych w Opolu, wprowadziła treningi na platformie stabilometrycznej z użyciem reakcji biofeedback. Na Politechnice Opolskiej jako pracownik dydaktyczny prowadziła m.in anatomię, sport osób niepełnosprawnych, neurologię oraz aktywność ruchową adaptacyjną. Od 4 lat zajmuje się badaniem komputerowym stóp oraz projektowaniem wkładek indywidualnych. W gabinecie S-med zbadała ok 500 osób z problemami chodu. Z tematem pedobarografii jest związana naukowo. Wraz z prof. Ewą Demczuk-Włodarczyk prowadzi badania na ten temat. Prywatnie mama dwójki maluchów oraz wicemistrzyni Polski juniorów w piłce siatkowej kobiet jako Makroregion Śląski. Szczególnie interesuje się fizjologią człowieka, jogą oraz wszelkimi formami ruchu i aktywności fizycznej.

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content