ZDROWIE
Dobre buty to podstawa
Najważniejsze w życiu są dwie rzeczy: dobre buty i dobry materac.
Mieszkańcy miast zwykle chodzą po równych i twardych powierzchniach, a ich stopy chroni obuwie. Jak wybrać najlepsze dla siebie i dla swojej codziennej aktywności? Dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu 😉
Wyobraźmy sobie, że codziennie przez osiem lub więcej godzin wkładamy na ręce mocno ściskające, sztywne rękawice. Czy nasze mięśnie i stawy mogą wtedy pracować w pełnym zakresie ruchu? Oczywiście, że nie.
To samo dzieje się w stopach. Dodatkowo stopy muszą przenosić całe nasze ciało, więc obciążenia są znacznie większe. Z powodu trendów w modzie wybieramy obuwie wąskie, na obcasie lub z grubą i sztywną podeszwą. Mięśnie, które przez źle dobrane buty nie pracują prawidłowo, ulegają atrofii czyli stopniowemu zanikaniu. Tak tworzą się wady stóp. Niektórzy antropolodzy twierdzą nawet, że pewnego dnia ludzie będą chodzić na stopach zredukowanych do kikutów. Teoria ta opiera się na obserwacjach atroficznych palców stopy oraz na utracie zdolności do ustawiania dużego palca w opozycji.
Zacznijmy od kobiet. To właśnie Panie najmniej delikatnie traktują swoje stopy, fundując im brak swobody ruchu oraz zniekształcenia wynikające z chodzenia na obcasie.

Najczęściej występującą wadą u kobiet jest paluch koślawy, tzw. Hallux. W wyniku tej deformacji może dojść do szponiastego ustawienia palców oraz płaskostopia poprzecznego. Zmiany te są bolesne i bardzo zaburzają prawidłową biomechanikę chodu. Można temu zaradzić dobierając odpowiednie buty oraz ćwiczenia.

Panie, które z różnych powodów nie mogą nosić tzw. szpilek wybierają do pracy ‘balerinki’. Niestety również w tym przypadku trzeba pamiętać, aby but był dobrze wyprofilowany. Grubość podeszwy ok 1,5 cm oraz stabilny zapiętek. W przeciwnym wypadku balerinki szkodzą naszym stopom poprzez brak amortyzacji podczas chodu oraz brak stabilizacji stopy. Nie nadają się do chodzenia po twardych i płaskich powierzchniach. Często u Pań pojawiają się zmiany skórne, takie jak odciski, modzele, świadczące o przeciążeniach w obrębie stóp.

Panowie często korzystają z obuwia roboczego, które jest ciężkie i sztywne przez co bardzo osłabia mięśnie stóp. Pamiętajmy aby podeszwa w bucie była elastyczna. Powinna się zginać w 1/3 długości buta, patrząc od przodu czyli od palców. But powinien być lekki oraz posiadać amortyzację w podeszwie.
U Panów pracujących w biurze często pojawia się problem z odpowiednim dobraniem półbutów skórzanych.

Z powodu zbyt cienkiej podeszwy i wąskich przodów występują dolegliwości bólowe w śródstopiu lub na piętach.
Aby dobrze dobrać buty pamiętajmy o 5 głównych zasadach:
- stabilny zapiętek, który utrzymuje w odpowiedniej pozycji kość piętową podczas chodu
- elastyczna podeszwa, amortyzująca wstrząsy
- szeroki i wysoki przód buta (tęgość G lub H)
- wysokość obcasa max 4 cm
- długość wkładki w bucie powinna być większa ok 5-7mm od długości stopy
Inaczej sprawa wygląda u dzieci. Ich stopy szybko się zmieniają. Odpowiednie buciki są bardzo istotne, aby nic nie przeszkadzało w prawidłowym rozwoju stopy oraz przede wszystkim w zabawie 😉

U dzieci, które nie chodzą nie ma potrzeby zakładania butów. Pozwólmy im na pełną swobodę ruchów. To znacznie lepiej wpłynie na sensomotorykę oraz prawidłowy rozwój stóp.
U dzieci starszych pamiętajmy o 5 głównych zasadach:
- przed zakupem butów zmierzcie obie stopy, najlepiej odrysowując je na kartce. Co 3 miesiące rozmiar może się zmienić. Długość wkładki w bucie powinna być większa ok 5-7mm od długości stopy
- but powinien mieć rzepy lub sznurówki aby dopasować go do stopy
- wybierajcie półbuty i sandały ze stabilnym zapiętkiem lub korytkiem dla pięty (zagłębienie pod piętą, utrzymujące piętę w prawidłowym ustawieniu)
- szeroki i wysoki przód buta, aby palce nie były ściskane
- zwracajcie uwagę na elastyczność podeszwy, powinna się zginać w tych samych miejscach, w których zgina się stopa, czyli na wysokości stawów śródstopno-paliczkowych

O tym, czy dziecku są potrzebne wkładki ortopedyczne, może zdecydować tylko lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta zajmujący się diagnostyką stóp i leczeniem wad postawy. Większość dzieci w wieku do 4 roku życia ma płaskostopie fizjologiczne, którego nie należy korygować.
Kiedy jest możliwość, ściągnijmy buty i dajmy stopom odpocząć. Chodźmy jak najwięcej na boso po miękkim i nierównym podłożu. Ćwiczmy swoje stopy i stopy naszych dzieci. W przypadku bólu lub niepokojących zmian w obrębie stóp udajmy się do ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa. Pamiętajmy, że to but powinien być dopasowany do stopy, a nie stopa do buta.
Foto: Pixabay
