RELAKS
FESTIWAL WOLONTARIATU IMPULS – 19.10.2019
Niech całe Opole żyje wolontariatem!
Chcielibyśmy, aby opolanie chętnie pomagali sobie nawzajem. Promujemy wolontariat i wierzymy, że najlepszą zachętą do niesienia pomocy jest wdzięczność innych, satysfakcja płynąca z czynienia dobra, a także możliwość rozwoju.
Festiwal Impuls nie będzie kolejnym piknikiem czy galą. Chcemy, aby każdy mógł spróbować w tym dniu zrobić coś konkretnego i potrzebnego, a dzięki temu – osobiście poczuć płynącą z tego radość.
Kilka słów o formule Festiwalu Impuls:
Każda organizacja czy instytucja, która na co dzień korzysta z pracy i wsparcia wolontariuszy, będzie mogła przyjąć na jednorazową praktykę uczestników Festiwalu. Przez zaproszenie do siebie nowych osób, będą miały okazję podzielić się tym, jak wygląda ich działalność. Chcemy, żeby uczestnicy przekonali się, jak ciekawe i wartościowe mogą być działania wolontariusza – a w efekcie, żeby chcieli zająć się tym na dłużej.
Wytłumaczmy to na przykładzie.
Wyobraźmy sobie jedną z uczestniczek. Marysia lubi zwierzęta, ale pomyślała, że chętnie spróbuje innych form wolontariatu. Po to, żeby spróbować czegoś nowego i żeby zobaczyć, w czym będzie czuła się najlepiej. Dlatego przy zgłoszeniu do Festiwalu wybrała trzy propozycje. Dla Marysi sobota 19. października będzie dość intensywna. Zaczyna od porannego sprzątania zabytkowego cmentarza z pozostawionych tam odpadów – spotyka się tam z grupą ludzi w różnym wieku. Potem Marysia udaje się do siedziby stowarzyszenia organizującego szkolenia dla liderów. Ma tam okazję zapoznać się z pracą koordynatorów projektów społecznych, wykonuje kilka telefonów, żeby zorganizować salę i catering na szkolenie z technik radzenia sobie ze stresem. Po krótkiej przerwie praca, którą zostawiła sobie na koniec – pomoc przy dogoterapii. W ośrodku wsparcia dziennego, po półgodzinnym instruktażu, uczestniczy w pracy terapeutów i ich psów z dziećmi cierpiącymi na autyzm.
Na zakończenie intensywnego dnia Marysia, jak i pozostali uczestnicy Festiwalu, może spędzić relaksujący wieczór na koncercie.
Marysia poznała tego dnia kilka osób, z którymi chciałaby się jeszcze spotkać. Odkryła też, że największą satysfakcję czuła, kiedy widziała, jak mijany przez nią codziennie zaśmiecony cmentarz odzyskał swój urok. Marysia wie jednak, że jednorazowy zryw to za mało. Dlatego namawia znajomych do wspólnego działania w tym kierunku. Zadzwoni też do poznanego podczas Festiwalu koordynatora szkoleń, aby zaproponować mu organizację kampanii społecznej zachęcającej ludzi do większej dbałości o czystość we wspólnej miejskiej przestrzeni.
Prawda, że brzmi dobrze? Chcemy, żeby tak poczuła się nie tylko Marysia, ale i Wojtek, Krzysiek, Sebastian, Ala… i Ty! Każdy, kto chce zmienić świat wokół siebie.
Jeśli jesteś osobą, która chce spróbować swoich sił w różnych formach wolontariatu- zarejestruj się na stronie iskra.opole.pl i znajdź działania, w których chciałbyś się sprawdzić.
Jeżeli możesz gościć wolontariusza w swojej organizacji – zgłoś się i napisz, jak w wartościowy sposób wykorzystasz czas i zaangażowanie uczestników projektu.
Pokażmy razem, że każdy może zostać wolontariuszem. I że każdy może zmieniać swoje otoczenie.