Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Gala Noworoczna w amerykańskim stylu! Muzyczny początek roku

Mariusz Smolij podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej
Zdjęcia: 13 kwietnia 2018, Mariusz Smolij podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej. Fot. Michał Grocholski/FO

KULTURA

Gala Noworoczna w amerykańskim stylu! Muzyczny początek roku

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod batutą Mariusza Smolija pt. „Z Nowego Jorku do Teksasu” to doskonały pomysł na muzyczne przywitanie nowego roku, w programie koncertu lekka klasyka, muzyka filmowa i musicalowa.

Mariusz Smolij podczas ostatniej wizyty w Opolu zachwycił publiczność repertuarem muzycznym połączonym z multimedialną prezentacją zdjęć ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem przyjedzie także z amerykańskim programem, ale to muzyka będzie jedyną gwiazdą koncertu. Opolska publiczność będzie miała okazję posłuchać najbardziej znanych amerykańskich kompozytorów m.in. John Williams, Cole Porter, John Moss, Georger Gershwin, Leroy Anderson, John P. Sousa. Koncert ten to doskonały pomysł na muzyczne przywitanie roku, lekka forma, muzyka znana z filmowych studiów Hollywood czy ze scen Broadway’u.

Mariusz Smolij podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej

Mariusz Smolij jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty.

W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował on ponad 125 orkiestrami w 27 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall czy w nowojorskim Lincoln Center.

Mariusz Smolij podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej

Artysta nagrywał dla firm płytowych Hungaroton, Universal Poland oraz Narodowego Radia USA (NPR). Od 2004 roku regularnie współpracuje z międzynarodową wytwórnią NAXOS wydając 12 płyt, często prezentujących światowe premiery nagraniowe. Wydane przez tą firmę CD z muzyką Andrzeja Panufnika, a nagrane wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, było wyróżnione w Londynie przez prestiżową London Evening Standard oraz doskonale ocenione przez wielu krytyków w Europie Zachodniej i USA. Kolejna płyta, z Filharmonią Poznańską, poświęcona była muzyce Tadeusza Szeligowskiego, natomiast siedem ostatnich CD z muzyką węgiersko/amerykańskich kompozytorów (M. Rozsa, E. Zador) nagrane zostały z Budapesztańską Orkiestrą Symfoniczną. Nagranie muzyki Grażyny Bacewicz z Capella Bydgostiensis otrzymało w 2015 roku nagrodę Fryderyka i doskonałe recenzje międzynarodowych krytyków.

Koncert w stylu „American Pops” popularnych kompozytorów amerykańskich.

31.01.2020
godz. 19:00

Bilety do nabycia w kasie i na stronie www.filharmonia.opole.pl

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content