Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Gdzie szukać informacji o kwarantannie i izolacji domowej

Przymusowa kwarantanna, izolacja, szpital. ZUS wyjaśnia kto wypłaci zasiłek pracownikowi_informacja prasowa ZUS

ZDROWIE

Gdzie szukać informacji o kwarantannie i izolacji domowej

Informacje o pracownikach objętych kwarantanną lub izolacją domową ZUS udostępnia pracodawcom na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Są one aktualizowane raz na dobę.
Te dane są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Bez papierologii

Osoby, które Sanepid skierował na kwarantannę lub izolację domową mają prawo do świadczeń chorobowych czyli wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, wynikającym z formy zatrudnienia czyli umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej.

 – Od końca października nie potrzeba papierowej decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej do wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie bądź izolacji domowej. Od ponad trzech tygodni podstawą do tego jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia. ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je pracodawcom na ich profilach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Oczywiście dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji, ma na swoim profilu na PUE ZUS również ubezpieczony – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Osoby poddane kwarantannie bądź izolacji domowej nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego, by ubiegać się u swojego pracodawcy o wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Na pewno jednak powinny pamiętać, że pracodawcy należy się informacja o przyczynie nieobecności w pracy. Można to zrobić na przykład telefonicznie lub mailowo.

PUE ZUS i wszystko jasne

Dane na PUE ZUS o osobach na kwarantannie lub izolacji domowej pojawią się wobec tych, których ta sytuacja dotyczy od 22 października, nie wcześniej. Znajdują się w specjalnej zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”. Zakładka jest widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. Informacje o kwarantannach i izolacjach są udostępniane na PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego. Płatnik składek będzie miał dostęp do listy takich zdarzeń u swoich pracowników. Prezentowane na liście dane może filtrować i zapisać w postaci pliku xls, csv, pdf, txt, xml.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content