Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Historia Dawida i Goliata w „Bożym Ciele” Janka Komasy.

Ksiądz czyli główny bohater Daniel (Bartosz Bielenia)

KULTURA

Historia Dawida i Goliata w „Bożym Ciele” Janka Komasy.

Pierwsza scena w filmie. Msza w poprawczaku. Ks. Tomasz, który odprawia tę mszę sugeruje, że Bóg jest też na zewnątrz. Sugeruje, że może odprawić mszę w wielu różnych miejscach. Ksiądz zaznacza, że każdy z nas jest posłańcem Boga.  Tak zaczyna się „Boże Ciało”.

Główny bohater Daniel marzy aby zostać księdzem. Niestety nie jest to możliwe. Za dobre sprawowanie otrzymuje szansę wyjścia na wolność. Może zostać pomocnikiem księdza. Jednak jak już dowiadujemy się w dalszej części staje się księdzem w małym miasteczku na Podkarpaciu zmieniając życie ludzi. Film ma po pierwsze bardzo dobry pomysł. Jednak odczuwam niedosyt. Reżyser zostawił „zakończenie otwarte” co mnie rozczarowuje. Nie , nie chciałam happy endu chciałam innego zakończenia. Dla wielu z was puenta filmu może wydać jednak mocna. W jakiś sposób poznaliśmy już bohatera więc możemy się domyślać co będzie dalej. Film ujmuje bez wątpienia grzechy kościoła. Człowiek ma wrażenie, że poprawczak i seminarium mają wiele wspólnego z Kościołem . Tu i tu tkwimy w jakimś więzieniu. W obu miejscach mamy spokornieć. Czegoś się nauczyć i doświadczyć.

Ksiądz czyli główny bohater Daniel (Bartosz Bielenia)
Ksiądz czyli główny bohater Daniel (Bartosz Bielenia)

„Boże Ciało” to film o przemianie. Przemianie, która ma sprawić, że nastąpi coś nowego. Nie ma jednak na to jasnej odpowiedzi. Czy rzeczywiście Kościół nie popełnia błędu w przypadku naszego bohatera. Dlaczego możemy osądzać głównego bohatera? Dlaczego Kościół osądza głównego bohatera chociaż sam popełnia innego rodzaju grzechy.

Eliza (Eliza RycembeL) i Daniel (Bartosz Bielenia)
Eliza (Eliza Rycembel) i Daniel (Bartosz Bielenia)

Czemu Kościół nie daje szansy młodym ludziom. Przecież trudno dziś spotkać dobrych kapłanów. Rozczarowuje mnie zachowanie księdza Tomasza. Na pewno jest to film  warty uwagi. Pokazuje patologię Kościoła porównując trochę go do więzienia. No i kolejnym pytaniem w tym filmie jest pytanie o wolność. Gdzie tkwi wolność? Czy ona istnieje. Psychologia postaci jest ciekawie skrojona.

Film balansuje w odcieniach szarości. Mamy świat małej prowincji, problemów ludzi w miasteczku i tym co dzieje się z naszym bohaterem kiedy podaje się za księdza. Każdy niech obejrzy. Zobaczy. Film jako dzieło zmusza do refleksji. Pyta: w co tak naprawdę wierzymy? No i co to znaczy być wolnym. Kto jest tak naprawdę wolny. Tu wiele pozostawia puenta, która jest pewną tajemnicą. Tajemnicą, która do końca trzyma nas w niepewności losu.

Urodziłam się 12.01.1985 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Jestem absolwentką nauk o rodzinie o specjalizacji poradnictwo rodzinne. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Opolskim. Z zawodu jestem koordynatorem pieczy zastępczej i asystentem rodziny. Ukończyłam też kurs pedagogiczny. Jestem również opiekunem osób niepełnosprawnych, starszych i terapeutą dzieci. Relacje między dwojgiem ludzi to moja pasja. Jestem szczęśliwą kobietą. Mam zdrowe spojrzenie na świat. Także jako autorka (anty)poradnika dla singli pt "Śmierć miłości czyli (anty)poradnik o tym dlaczego boimy się kochać". Obecnie pracuję nad kolejnymi częściami poradnika, Kolejną powieścią i zbiorem opowiadań. Moje hobby to: gotowanie, podróże, relacje, pisarstwo.Troska o rodzinę, dom i bliskich. Kocham i jestem kochana, pomagam innym to docenić i zobaczyć. Zapraszam na mój patronite: https://patronite.pl/annlove. Prowadzę też portal: http://annlove.pl/. Pracuję nad kolejną powieścią pt. "Ukryty Sen". https://lubimyczytac.pl/autor/67299/anna-czyrska

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content