Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Już 11 lutego na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu „Kotka na gorącym blaszanym dachu”

Kotka na gorącym, blaszanym dachu

KULTURA

Już 11 lutego na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu „Kotka na gorącym blaszanym dachu”

Już 11 lutego na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu „Kotka na gorącym blaszanym dachu” w reżyserii Radosława Stępnia. Na scenie aktorzy mierzą się z wybitnym tekstem, którego autor – Tennessee Williams – został wyróżniony nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramatu. Dzieło przeniesiono na duży ekran w 1958 roku, z oscarowymi rolami Elizabeth Taylor (Margaret) i Paula Newmana (Brick). Tym razem tę niebagatelną historię będzie można zobaczyć na Małej Scenie Teatru Kochanowskiego.

Kotka na gorącym, blaszanym dachu

O SPEKTAKLU

Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Bądźmy więc łaskawi i przyjrzyjmy się zdjęciu rodzinnemu familii największych plantatorów bawełny w delcie Missisipi. Widzimy postawnego, zdecydowanego ojca, wpatrzoną w niego matkę, dwóch przystojnych synów z pięknymi żonami i piątkę wesołych, żywotnych wnucząt – szóste w drodze.

Co jednak kryje się za tą fasadą?

Arcydzieło współczesnej dramaturgii, „Kotka na gorącym, blaszanym dachu”, opowiada o jednej nocy, w czasie której nagle spadają maski i namacalnie dają się wyczuć wszystkie kłamstwa i uprzedzenia, tajemnice i podejrzenia, które do tej pory spajały rodzinę. A wtedy, zamiast pięknej idylli, na zdjęciu rodzinnym zaczyna być widoczny strach przed przyznaniem się do własnej orientacji seksualnej, zamykanie oczu na alkoholizm dziecka, nienawiść i żal, który toczy wszystkie gałęzie tego genealogicznego drzewa.

Spektakl jest wiwisekcją procesu dziedziczenia traum, kłamstw, (współ)uzależnień i wszystkiego tego, co możemy dostać w rodzinnym spadku, nawet jeśli nikt nam tego nie zapisze w testamencie.

Kotka na gorącym, blaszanym dachu

Tennessee Williams
KOTKA NA GORĄCYM BLASZANYM DACHU
reżyseria: Radosław Stępień
Premiera: 11.02.2023 o godz. 19.00
Najbliższe spektakle: 12 oraz 14 luty 2023 roku o godz. 19:00
MAŁA SCENA

TEKST: Tennessee Williams
REŻYSERIA: Radosław Stępień
TŁUMACZENIE: Jacek Poniedziałek
SCENOGRAFIA I DRAMATURGIA: Konrad Hetel
KOSTIUMY: Łukasz Mleczak
MUZYKA: Bogumił Misala
REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Klaudyna Schubert

OBSADA
Brick – Jakub Klimaszewski
Maggie – Magdalena Maścianica
Gooper – Karol Kossakowski
Mae – Katarzyna Osipuk
Matula – Judyta Paradzińska
Tatula – Bartosz Woźny

INSPICJENT: Urszula Kraska

Bilety można zakupić na www.teatropole.pl lub w kasie Teatru.

Kotka na gorącym, blaszanym dachu

Autorem grafiki jest Krzysztof Iwański, a fotografii Arek Wiśniewski.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu jest teatrem dramatycznym, którego historia sięga lat powojennych. Od 1975 roku Teatr funkcjonuje w obecnej siedzibie na placu Teatralnym, dysponując jedną z największych scen w Europie. Dyrektorem Teatru im. Jana Kochanowskiego od września 2015 roku jest Norbert Rakowski. Od ponad czterdziestu lat Teatr organizuje jeden z największych polskich festiwali teatralnych: Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa", które odbywają się wiosną każdego roku. Podczas Festiwalu na opolskiej scenie można zobaczyć najważniejsze realizacje polskiej klasyki z całego kraju. Teatr posiada również ofertę działań edukacyjnych realizowaną w ramach istniejącego od 2021 roku Centrum Edukacji Kulturalnej.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content