Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Od obserwacji do odważnej decyzji – ,,Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego

Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę w reżyserii Norberta Rakowskiego

KULTURA

Od obserwacji do odważnej decyzji – ,,Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego

28 kwietnia 2023 na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu miała miejsce premiera spektaklu ,,Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego.  Do obsady aktorskiej teatru opolskiego gościnnie dołączyła Milena Lisiecka, a także utalentowani statyści i performerzy, którzy zostali wyłonieni podczas warsztatów.

Spektakl opowiada o ludziach trzeciego planu, którzy jak twierdzi sam reżyser ,,przesypiają swoje życie”, zatracając się w zupełnej stagnacji. Główną bohaterką przedstawienia jest Roma (Milena Lisiecka), która od trzydziestu lat pracuje w galerii sztuki współczesnej, gdzie ogląda sale muzealne i pilnuje, by nie dotykano ekspozycji. Kobieta spędza większość czasu siedząc na krześle i przyglądając się ludziom, którzy załatwiają przy niej swoje prywatne sprawy. W pewnym momencie Roma poprzez obserwacje zachowań i analizę różnych sposobów myślenia obcych jej osób, zyskuje nowe spojrzenie na świat i decyduje się na zmianę swojego dotychczasowego życia.

Aktorka Milena Lisiecka zagrała w spektaklu gościnnie, wnosząc na scenę swoje wieloletnie doświadczenie, bowiem główna bohaterka znana jest z polskich seriali i filmów, takich jak ,,Jesteś Bogiem”, ,,Komisarz Alex” czy ,,Klan”. W jej roli widzowie mogli zobaczyć przekonującą interpretację procesu odkrywania samej siebie, która skłania do refleksji na temat konieczności porzucenia utartych schematów. Wraz z Lisiecką na scenie pojawili się również inni utalentowani aktorzy teatru opolskiego, w tym Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Jakub Klimaszewski, Konrad Wosik oraz Bartosz Woźny. Niepowtarzalne umiejętności całej obsady w połączeniu z metaforyczną scenografią, muzyką oraz grą świateł razem stworzyły sztukę, która nie tylko zatrzymuje uwagę widzów, ale również zaprasza ich do kontemplacji. Twórcy spektaklu inspirowali się takimi utworami jak: ,,Dawni mistrzowie” Thomasa Bernarda i ,,Sceny z życia małżeńskiego” Ingmara Bergmana. 

Reżyser wierzy, że to przedstawienie ,,pomoże niczym lustro spojrzeć na siebie i gdzieś w zaciszu domowym przemyśleć, czy rzeczywiście to co robię ze swoim życiem jest wartościowe.” Norbert Rakowski, reżyser sztuki, którą mieliśmy przyjemność podziwiać w Opolu, w 1999 roku debiutował autorskim spektaklem „Nagle” w Teatrze Studio w Warszawie. Od 2015 roku pełni funkcję Dyrektora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Podsumowując, spektakl „Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę” porusza ważny temat stagnacji i przemijania. Milena Lisiecka, która swoją obecnością z pewnością wzbogaciła teatralne doświadczenie widzów, wspaniałe aktorki i aktorzy oraz wyłonieni podczas warsztatów statyści i performerzy, którzy dołączyli do obsady aktorskiej, zapewnili spektaklowi oryginalną formę i bogactwo różnorodności artystycznej. „Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę” to z pewnością spektakl, który warto zobaczyć i który na długo pozostanie w pamięci widzów.

Na koniec, należy podkreślić, że współczesna sztuka teatralna porusza wiele ważnych tematów, dzięki czemu widzowie mają okazję do zastanowienia się nad różnymi kwestiami społecznymi, politycznymi czy filozoficznymi. Ponadto, teatr to także szansa na przeżycie niepowtarzalnego doświadczenia artystycznego, które może wpłynąć na nasze emocje i wywołać różne reakcje. Z pewnością warto wykorzystać tę okazję, aby spotkać się z innymi ludźmi i doświadczyć kultury w sposób bezpośredni. Przejście przez drzwi teatru to wkraczanie w świat nowych możliwości, który rozszerza horyzonty naszego umysłu, a także jest sposobem na integrowanie się ze społecznością lokalną. Oglądanie różnorodnych przedstawień to przechadzka po labiryntach wyobraźni, w których nasze marzenia i wizje mogą stać się rzeczywistością.


Autorem grafiki jest Krzysztof Iwański, a fotografii Edgar de Poray.

Teatr to miejsce, w którym odkrywam nieskończoną ilość światów, książki to moje codzienne towarzystwo, a muzyka jest dla mnie dźwiękowym schronieniem. Zapraszam do mojego świata sztuki.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content