Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Mieszkańcy Opolszczyzny biorą mniej zwolnień lekarskich niż rok temu

Mieszkańcy Opolszczyzny biorą mniej zwolnień lekarskich niż rok temu

ZDROWIE

Mieszkańcy Opolszczyzny biorą mniej zwolnień lekarskich niż rok temu

Mieszkańcy Opolszczyzny w ostatnich tygodniach rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich niż w marcu i kwietniu poprzedniego roku. To wnioski opolskiego ZUS, który porównał liczbę wystawionych przez lekarzy zwolnień lekarskich z tytułu choroby własnej.

W  ubiegłym roku rekordowe pod względem absencji chorobowej były marzec i październik. Zarówno w Polsce jak i w naszym regionie. Wówczas w całym kraju lekarze wystawili w marcu i październiku odpowiednio 3 mln 142 tys. i 3 mln 150 tys. zaświadczeń chorobowych. Obecnie zwolnień chorobowych jest zdecydowanie mniej.

– Porównaliśmy liczbę wystawionych zwolnień lekarskich z marca i pierwszego tygodnia kwietnia z analogicznym okresem ubiegłego roku. W ostatnich kilku tygodniach do opolskiego ZUS trafiło 54,9 tysięcy zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej, a rok temu w marcu i na początku kwietnia było ich 68,1 tysięcy. To znaczy, że w tym roku liczba wystawionych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy jest w naszym regionie o  prawie 20 procent mniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Tendencję spadkową widać też wyraźnie porównując krajowe dane o absencji chorobowej. W marcu i na początku kwietnia ubiegłego roku ZUS zarejestrował 3 mln 142 tys. zwolnień z tytułu choroby własnej, natomiast obecnie zaświadczeń lekarskich było 2 mln 405 tys. Tutaj spadek orzeczonych „chorobowych” w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 23 proc.

Na Opolszczyźnie, w ujęciu tygodniowym rekordy w zwolnieniach lekarskich padały w październiku i marcu 2020 r. W e-ZLA najbardziej obfitował okres od 26 października do 1 listopada, gdy ZUS w regionie zanotował 21,5 tysiąca zwolnień. Tydzień wcześniej, bo od 19 do 25 października wpłynęło 19,5 tysiąca e-ZLA. Drugie pod względem tych wartości w całym minionym roku były tygodnie marcowe. Dwa najbardziej „chorobowe” tygodnie to czas od 9 do 23 marca 2020 r., gdy opolskie placówki ZUS przyjęły w sumie 30,8 tys. zwolnień.

– W marcu i kwietniu tego roku tygodniowe ilości rejestrowanych przez opolski ZUS zaświadczeń chorobowych nie są już tak spektakularne. Liczba zwolnień w poszczególnych tygodniach kształtuje się na podobnym poziomie. Najwięcej, bo prawie 11,7 tysięcy wpłynęło między 15 a 21 marca, a najmniej w pierwszym tygodniu kwietnia bo 10,2 tysięcy – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w ZDROWIE

Do góry
Skip to content