Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Opole rękodziełem stoi.

BIZNES

Opole rękodziełem stoi.

Opole rękodziełem stoi.

Bez użycia maszyn, przy pomocy rąk i prostych narzędzi – tak powstają rękodzieła. Wykonane z ogromną estymą dla poświęconej każdej minuty tworzenia. Oprócz ogromnej wrażliwości do tworzenia, trzeba mieć w sobie pokłady cierpliwości aby ukończyć dzieło. Niejednokrotnie czas tworzenia pochłania twórcę przez wiele godzin a bywa, że nawet tygodni. W styczniu w opolskiej klubo kawiarni @OPO spotkali się ludzie o wysokim wyczuciu estetyki i ogromnej kreatywności. Na pierwszym Hand Made Market można było spotkać artystów malarzy, rysowników, twórców ludowych, osoby wykonujące eleganckie makramy czy abażury. Były wytwory szydełkowane ( ubrania, zabawki, biżuteria), szyte ( torby jeansowe, unikatowa ręcznie barwiona odzież) czy też pięknie wykonana galanteria. Równie pięknie prezentowała się sztuka użytkowa ( ręcznie wykonywane z drewna, gliny i żywicy umywalki), wycinane z drewna ozdoby czy przedmioty do użytku codziennego a także ręcznie wykonane drapaki dla kotów. Nie można nie wspomnieć o naszej opolskiej firmie wykonującej zdrowe i bardzo dobre batony robione domowym sposobem, która ostatnio zaczyna podbijać zachodni rynek.

Początkowo chęć udziału w pierwszym takim spotkaniu zgłosiło około pięćdziesięciu rękodzielników. Ze względu na ograniczone miejsce ostatecznie wystawiło się osiemnastu twórców. Zamierzeniem organizatorów było pokazanie Opolanom twórczości części naszych mieszkańców oraz umożliwienie twórcom sprzedaży swoich dzieł. Nieprzypadkowym było również miejsce, w którym Hand Made Market się odbył a klubo kawiarnia @OPO nie bez powodu nazywana jest społeczną. Ideą tego miejsca jest między innymi integrowanie różnych środowisk. Przy zapachu kawy i kawałkach przygotowanego przez właścicieli na ten dzień ciasta spotkali się twórcy zróżnicowani również wiekowo. Integracja międzypokoleniowa w anturażu pięknych przedmiotów i życzliwych ludzi przyciągnęła ogromną liczbę zainteresowanych. Zadowolenie obu stron było widoczne i okazywane również w pytaniach o kontynuację pomysłu. Zgodnie stwierdzono, że takie wydarzenia są potrzebne, zatem wraz z OPO, Fundacją „Zostań aniołem biznesu” oraz @Magazynem Opolskim poczyniono już wstępne plany co do następnego spotkania lokalnych rękodzielników. Mając nadzieję na sprzyjającą pogodę OPO otworzy się chętnie, co pozwoli poszerzyć przestrzeń dla wystawców i udekorować ulicę Krakowską opolskim rękodziełem.

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności, poczucia estetyki i dużej wrażliwości osób, które miałam okazję poznać podczas Hand Made Market. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy posiadają talent i umiejętność tworzenia a po spędzeniu z nimi czasu, przeprowadzonych rozmowach jeszcze bardziej szanuję każdego artystę i jego pracę. Rozumiem to rozrzewnienie podczas opowiadań na temat całego procesu tworzenia, który raz bywa porywem chwili a raz potrafi zabrać znaczną część życia.

Ludzie z pasją są bardzo interesujący i intrygujący. Dzieła natomiast imponujące i wyrażające często emocje twórcy. Ogromnie się cieszę, że mogłam być częścią tego wydarzenia tym bardziej, że istnieje realna możliwość ponownego spotkania się w większym gronie. Dziękuję za tą możliwość i z niecierpliwością czekam na więcej. Na koniec duży ukłon w stronę lokalnych mediów, które wsparły to wydarzenie. Dziękuję Radio Doxa, Radio Opole oraz TVP Opole i do zobaczenia wkrótce.

Kontynuuj czytanie

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content