Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Paczków – perełka Opolszczyzny

PODRÓŻE

Paczków – perełka Opolszczyzny

Czy tytuł tego wpisu nie jest aby trochę na wyrost? – część z Was zapyta. Otóż mając za sobą dziesiątki, a nawet setki kilometrów przejechanych po Opolszczyźnie, zdecydowanie możemy stwierdzić, że Paczków wyróżnia się na tle innych miast i miasteczek. Czym? Przede wszystkim średniowiecznym tajemniczym klimatem, który kryje się za murami miasta.

Specjalnie dla Was okryjemy nieco z tej tajemniczości. Gotowi?

Fakty czy legendy?

Źródła wskazują, że Paczków (od imienia Pakosław) wyłonił się z plemienia Ślężan w połowie XIII wieku. Dokładnie w 1254 roku biskup wrocławski Tomasz I wydał zgodę na lokalizację miasta. Z kolei podanie ludowe wspomina o pewnym rzymskim wodzu Lucca, który osiedlił się na tych terenach wiele lat wcześniej i nawet postawił tutaj świątynię dla jednego ze swoich bóstw. Wieś miała zostać zniszczona przez Węgrów, a następnie przez tychże odbudowana… Czy tak było naprawdę, tego nie wiemy.

Paczków od samego początku był grodem warownym, gdyż jednym z jego głównych zadań była ochrona południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Dlatego też miasto szybko zostało ufortyfikowane i otoczone murami.

Inna z legend głosi, iż Paczków był również chroniony przez zamek zbudowany przez Bolka Wysokiego. Budowla nie przetrwała do dziś, zburzono ją w XV wieku, najprawdopodobniej z rozkazu samych biskupów, którzy widzieli w tej twierdzy zagrożenie dla miasta. Jednak co ciekawe po okolicy rozeszła się wieść o ukrytym na wzgórzu zamkowym („Bolkowym”) skarbie. Dostępu do niego miały strzec złe moce oraz zaklęcie – skarb można było wydobyć tylko o północy, nie mówiąc przy tym ani słowa. I nawet pojawiło się dwóch śmiałków, którzy połasili się na te bogactwa. Gdy je znaleźli, ukazały im się dwie zjawy budujące szubienice. Gdy wskazały, którego z mężczyzn najpierw powieszą, ten w panice zapytał „Dlaczego mnie?”. W tym momencie wszystko wniknęło bez śladu, łącznie ze skarbem.

Zaciekawiła Cię ta historia?

Poznaj jej dalszą część i odkryj zabytki oraz atrakcje Paczkowa na http://szerokadroga.pl/paczkow/

 

 

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content