BIZNES
Pomysł na kwarantannę: poznaj swoje mocne strony
Jeśli po miesiącu izolacji wciąż zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, to mam dla Ciebie podpowiedź. Zostaw robienie prania, układanie plików w folderach, puzzle, Szkołę z TVP i balkonowe ogrodnictwo. Skup się na sobie, bo to dobry czas na przyglądanie się swoim potrzebom, wartościom i kompetencjom. Część z nas będzie musiała się przebranżowić lub nauczyć nowych umiejętności, by móc przetrwać na rynku pracy. Mam dla Ciebie test, który pomoże Ci ustalić mocne strony, typ osobowości i główne motywy działania. W sumie to przygotowałam nawet trzy narzędzia!
Po co mam to robić?
Im lepiej znamy samych siebie, tym:
- lepiej radzimy sobie ze stresem i wyzwaniami stawianymi przez rzeczywistość,
- lepiej i szybciej rozwijamy się zawodowo,
- budujemy intymniejsze związki,
- lepiej rozumiemy, co się z nami dzieje w danym momencie,
- wiemy, na co warto “tracić” czas, a na co już nie,
- wiemy, czego potrzebujemy od współpracowników i pracy oraz partnera/ki,
- wiemy, co możemy od siebie dać, czym możemy się podzielić z innymi,
- lepiej radzimy sobie z zaspokajaniem naszych potrzeb,
- jesteśmy bardziej zadowoleni z życia i samych siebie.
Disclaimer: nie mam wykształcenia psychologicznego, nie pracuję jako doradczyni zawodowa, nie znam się także na HR. Testy, które dziś proponuję, przetestowałam na sobie, mogą dać lepszy wgląd w Ciebie, ale w żaden sposób nie opisują do końca, kim jesteś. Jeśli szukasz czegoś pogłębionego, potrzeba Ci osoby z wiedzą i praktyką z zakresu psychologii. Potraktuj moje propozycje jako podpowiedź do przyglądania się sobie i uczenia się samej/samego siebie.
16 Personalities – Test Osobowości NERIS Type Explorer
Dlaczego ten test? Jest darmowy, jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu, da Ci wgląd w to, w jaki sposób wykonujesz różne czynności. Narzędzie mówi o osobowości i wskazuje w raporcie także mocne strony i słabości, na które warto zwrócić uwagę. Mój typ osobowości to Działacz(ka) [ENFP-T].
Cytat z raportu: Działacze są zdecydowanie niezależni i znacznie bardziej niż stabilności i poczucia bezpieczeństwa potrzebują kreatywności i swobody. (…) Samoocena Działaczy zależy od ich zdolności do tworzenia oryginalnych rozwiązań, muszą też wiedzieć, że mają swobodę innowacyjności – mogą szybko stracić cierpliwość lub zniechęcić się, gdy wpadną w pułapkę nudnej roli.
Znanymi działacz(k)ami są/byli: Robert Downey Jr., Quentin Tarantino, Ellen DeGeneres czy Meg Ryan. Lubię ten test głównie za formę – prosty w obsłudze, czytelny, ładnie zrobiony, opis wyjaśniający rezultaty jest zrozumiały i napisany ciekawie.
Na co warto zwrócić uwagę: opis osobowości jest w języku polskim, jeśli w raporcie chcesz poznać swoje mocne strony – przygotuj się na wersję anglojęzyczną. Test opiera się na autodeklaracjach, co może być złudne w wynikach, więc warto postawić na maksymalną szczerość niż życzeniowe myślenie. Staraj się także wybierać jak najmniej neutralnych odpowiedzi (skala odpowiedzi typu Bardzo się zgadzam, zgadzam się itd.).
Link do testu: https://www.16personalities.com/pl
Test Hartmana
Pamiętam dziwne pytanie psycholożki w liceum na jednym zastępstwie na fizyce: – A jakim kolorkiem dziś jesteście? Nie mam pojęcia, co siedziało w jej głowie, ale wiem, że dr Taylor Hartman na podstawie swoich badań wyodrębnił cztery podstawowe typy osobowości i nadał im kolory.
Można je podporządkować:
- Niebieski – analityk, organizator
- Biały – wizjoner, budowniczy
- Czerwony – przywódca
- Żółty – pomysłodawca, kreator nowych idei
Od razu uprzedzę, że każdy/a z nas jest po trochu tęczą, bo nie istnieją osoby, tylko czerwone lub tylko niebieskie. Okazuje się, że jestem koloru białego:
Nie chcą pracować dla kogoś innego i często nie są zadowoleni ze swoich osiągnięć. Biali są mało skupieni na detalach, zazwyczaj widzą tylko “szeroki plan”. Mają bardzo rozwiniętą intuicję. Są komunikatywni i lubiani w grupie i często dzięki nim ta grupa rozwija swoje pomysły, plany i idee.
Myślę, że ten biały wygrywa niewielką różnicą z kolorem żółtym, gdyż widzę siebie bardziej (WADY) jako bałaganiarę i impulsywną, niż osobą zaborczą i pamiętliwą, która słabo adaptuje się do zmian.
Mogę się mylić, ale pamiętam też, w jakich okolicznościach robiłam ten test. Trwała konferencja online, niezwykle nudny panel, a ktoś w okienku czatu spytał, czy robiliśmy już test na to, jakim jesteś kolorem. Wolałam rozwiązać na szybko test, niż słuchać beznadziejnej prezentacji (moja motywacja: FOMO). Stąd uczulam na to, by wszelkie takie testy rozwiązywać, gdy się ma na to czas i przestrzeń, zwłaszcza wolną głowę. Sam test to 45 pytań, gdzie wybierasz jedną z czterech odpowiedzi, co przypadnie do gustu osobom niechętnym skalom. Kolor Twojej osobowości poznasz za darmo na tej stronie: https://testhartmana.pl/
Test Character Strengths według VIA Institute on Character
Sama nie wiem, jak wpadłam na ten darmowy test, ale jego wyniki dały mi mocno do myślenia. Narzędzie mierzy 24 mocne strony (moje tłumaczenie, choć twórcy opisują to bardziej jako bezwzględnie fundamentalne dla Ciebie rzeczy, które nie są tożsame z talentami, umiejętnościami czy nawet cechami charakteru, ale mogę się mylić!), które wpływają na to, jak myślisz, czujesz i się zachowujesz. Biorąc udział w ankiecie, odkryjesz swoją unikalną kombinację mocnych stron. Te, które pojawią się najwyżej w rankingu, są motorem Twojego działania. Warto je pielęgnować i zaspokajać potrzeby z nimi związane.
Test opiera się na badaniu rozpoczętym na początku lat dwutysięcznych. Nad badaniem pracowało 55 naukowców_czyń, wydając w 2004 roku VIA Classification of Character Strengths and Virtues (Peterson & Seligman). Ankieta pozwala poznać Twój wewnętrzny fundament. Opiera się na pytaniach (w języku angielskim) a w zasadzie zdaniach, a Twoim zadaniem jest ocenienie na skali (no trudno), jak bardzo jest to zbliżone do Ciebie. Wybierasz jedną opcję i lecisz do kolejnego stwierdzenia. Znów – staraj się unikać odpowiedzi życzeniowych, a postaw na szczerość.
Koniec końców otrzymujesz przepis na siebie w rankingu o 1 do 24, wraz z opisem poszczególnych cech. Moje top 3 to: miłość do uczenia się (rozwijanie nowych umiejętności, poznawanie nowego czy to w formule edukacji formalnej, czy też na własną rękę; powiązane z ciekawością, ale idące dalej jako dodawnie kolejnych elementów do tego, co już wiem), kreatywność (wymyślanie i wprowadzanie w życie, może być związane z twórczością artystyczną choć niekoniecznie) i uznanie dla piękna i doskonałości (niezwykle ciekawa cecha! Mam zdolność do zauważania i wyrażania podziwu dla piękna/doskonałości, które potrafię odnaleźć codziennie w każdej dziedzinie życia). Jeśli chcesz się przetestować, wejdź na stronę https://www.viacharacter.org/ .
Bonus
Wymagające więcej wysiłku, wsparcia odpowiednio przeszkolonej osoby i/lub pieniędzy testy, które także warto zrobić to:
- FRIS (poznaj swój styl myślenia – u mnie Partner i działania – jestem Humanistką),
- test ról zespołowych Belbin (oparty na samoocenie i ocenie kilku obserwatorów, z którymi na codzień pracujesz) oraz
- rozpoznanie swoich talentów (talenty są najróżniejsze, nie tylko artystyczne!) za pomocą narzędzia StrengthsFinder/ CliftonStrengths, czyli popularnego testu talentów Gallupa.
Znasz inne testy i narzędzia, które pomagają poznać swoje mocne strony? Podziel się w komentarzu pod wpisem. Mam sporo czasu, by je zrobić! 🙂 Robiłeś/aś któryś test? Podziel się wynikami, jestem ciekawa, czy mam tu podobne dusze i umysły! 🙂