Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Rusza cykl Koncertów Kameralnych. Wspaniały pomysł na jesienne wyjście we dwoje.

cykl Koncertów Kameralnych

KULTURA

Rusza cykl Koncertów Kameralnych. Wspaniały pomysł na jesienne wyjście we dwoje.

Wieczór z muzyką kameralną to idealny plan na listopadowy wieczór. Nastrojowa sala kameralna, muzyka pełna subtelności, poważne i mniej poważne rozmowy z artystami, a do tego pyszne wino.

cykl Koncertów Kameralnych

W tym miejscu warto wspomnieć, że muzyka kameralna to nie jest biedniejsza siostra wielkiej symfoniki. Jeśli już doszukiwać się tego typu konotacji – to raczej muzyka-matka. Bez kameralistyki muzyka symfoniczna prawdopodobnie nigdy by się nie narodziła. Dziś często zapominamy o charakterystyce i klimacie kameralnego muzykowania, usadzamy tria i kwartety w ogromnych salach koncertowych, tracąc tym samym wiele z jej ducha. W naszym cyklu pokazujemy kameralistykę taką, jaka jest naprawdę: swobodną, bliską, bezpośrednią, momentami intymną. W Sali Kameralnej tworzymy „salon”, czyli tak, jak jej się słuchało w czasach, kiedy powstawała można poznać muzyków z innej strony, niż podczas koncertów symfonicznych – „z bliska”, można z nimi porozmawiać.
Ten cykl koncertów polecamy szczególnie słuchaczom dojrzałym w swoich muzycznych wyborach. Takim, którzy wiedzą już co nieco o symfonice i są gotowi by zapoznać się z muzyką nieco delikatniejszą, subtelniejszą, ale też potrafiącą poruszyć w zupełnie nowy sposób. Osobom poszukującym spokoju i oddechu w ciepłej, kameralnej atmosferze. Uczniom szkół muzycznych, którzy mogą skorzystać z wyjątkowej okazji bezpośredniego spotkania i rozmowy z zaproszonymi artystami.

Gwiazdami tego wieczoru będzie Kwartet Camerata. To jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej wieloletniej działalności, od chwili powstania w kwietniu 1984 roku, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków.
Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych na całym świecie. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartóka. Kwartet Camerata nagrał 28 płyt CD dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – Diapason d’Or (magazyn Diapason nr 410 – 1994 r), Sforzando (miesięcznik Crescendo nr 14 – 1995 r.) oraz Pizzicato Supersonic Award w Luksemburgu (2009).

15.11.2019
godz. 19:00
Bilety: 25 zł
Ostatnie bilety w kasie i na stronie www.filharmonia.opole.pl

Kwartet Camerata
Włodzimierz Promiński – skrzypce
Andrzej Kordykiewicz – skrzypce
Piotr Reichert – altówka
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela

W programie:
Roman Statkowski – V Kwartet smyczkowy c-moll op. 40
Bedřich Smetana – I Kwartet smyczkowy e-moll Z mojego życia

cykl Koncertów Kameralnych

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content