Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Śnieg, narty i sanki… ZUS przypomina o bonie turystycznym

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/osoba-cz%c5%82owiek-dziecko-dziewczynka-1196671/

PODRÓŻE

Śnieg, narty i sanki… ZUS przypomina o bonie turystycznym

Zimowy rodzinny wypad możesz opłacić bonem turystycznym. Weekend na nartach lub sankach to frajda dla dzieci, finansowa ulga dla rodziców. Wartość jednego bonu to zwykle 500 zł, a termin na jego wykorzystanie mija w marcu przyszłego roku.

Jeśli do tej pory nie miałeś czasu na skorzystanie z bonu turystycznego. Zapomniałeś o nim albo czekałeś na śnieg w górskich miejscowościach to teraz jest okazja! By przynajmniej częściowo pokryć nim koszty zimowych atrakcji.

– Choć rodzice z Opolszczyzny wykorzystali w pełni już prawie 57 tysięcy bonów. Wciąż w całości lub w części mają ich do dyspozycji aż 38 tysięcy. Co więcej, niemal 12 tysięcy bonów w ogóle nie zostały aktywowanych. Mają one wartość około 9,2 milionów złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Przedłużenie do korzystania z bonu turystycznego

We wrześniu tego roku ustawodawca postanowił prolongować opcję rozliczania się bonem turystycznym do końca marca 2023 r. Zmiany te nie mają natomiast wpływu na zasady przyznawania bonu i sposobu jego realizacji. Niezmiennie aby aktywować bon i rozliczyć się nim w miejscu usługi, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Po zalogowaniu na swoim koncie PUE trzeba uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Klient drogą smsem otrzyma unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym obsługa w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu również drogą smsową potwierdzi transakcję.

Dla kogo przyznawany jest bon?

ZUS przypomina, że bon jest przyznawany na każde dziecko, które na 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia. Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko. Natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.  

– Najnowsze dane wskazują, że w naszym regionie płatność bonem akceptuje obecnie 317 podmiotów. Z czego w 231 miały już miejsce rozliczenia w ramach programu Polski Bon Turystyczny. W całym kraju za wypoczynek, rekreację i podobne usługi. Można się rozliczyć w ponad 31,5 tysiącach placówek – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Bonu nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze, natomiast można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl

Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content