Połącz się z nami
Pecha Kucha Night Opole vol. 3
Rembrandt, Autoportret, 1630

KULTURA

Rembrandt 350

Zaledwie parę chwil dzieli miłośników sztuki od niezapomnianych przeżyć. Już 3 września w Muzeum Śląska Opolskiego zadebiutuje ponadczasowy artysta. Proszę Państwa, oto:

Rembrandt Harmenszoon von Rijn

Tak brzmi pełne nazwisko holenderskiego malarza, rysownika i grafika.

Rembrandt nazywany jest malarzem duszy i już za życia cieszył się wielkim uznaniem. To jeden z geniuszy o ciekawej osobowości twórczej, którego znamy tylko z imienia. Wyjątkowość jego dzieł polega m. in. na głębi kompozycji, roli światła w jego pracach. Na podstawie tematów jego prac możemy powiedzieć, że był osobą ciągle poszukującą, widzącą wiele więcej niż zwykli ludzie.

Przyznaje dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Monika Ożóg.

W tym roku przypada 350 rocznica śmierci artysty. Na tę okoliczność Muzeum Śląska Opolskiego przygotowało dla zwiedzających wyjątkowe wydarzenie jakim jest wystawa 37 rycin i szkiców autorstwa mistrza.

Akwaforty

Dzieła, które będzie można podziwiać stworzone zostały w technice akwaforty. Właśnie technika wykonania prac, a także warunki w jakich ryciny mogą być przechowywane zdeterminowały czas ich dostępności dla zwiedzających. Jak mówi Monika Ożóg:

Akwaforty są odbite na papierze. Papier jest niezwykle wrażliwy na wszelkie zmiany warunków jeśli się go przewozi.

Rembrandt, Czytająca kobieta, 1634

Śpieszmy się…

Opolska przygoda z dziełami Rembrandta trwać będzie zaledwie półtora miesiąca. Ta zupełnie wyjątkowa wystawa rozpoczyna się 3 września i potrwa do 15 października. Raz jeszcze oddaję głos dyrektor MŚO:

Jest to pierwsza wystawa w Opolu artysty tej klasy i kolejnej okazji by zobaczyć grafiki Rembrandta w Opolu nie będzie. Liczę, że mieszkańcy naszego całego województwa licznie odwiedzą wystawę.

Rembrandt, Smażąca ciastka, 1635

Przygotowania

do wystawy przebiegały w rekordowym tempie. Trwały zaledwie od stycznia tego roku, co jest czasem wyjątkowo krótkim jak na przygotowanie tego typu wystawy.

Dzieła mistrza zostały wypożyczone z Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Te 37 rycin, które będzie można obejrzeć w Muzeum z inwentarza Biblioteki wybrała Monika Ożóg.

Rembrandt – człowiek

Dodam jeszcze, że życie Rembrandta było tak niejednoznaczne i pełne światłocieni jak jego twórczość. Być może wydarzenie na które zaprasza nas Muzeum Śląska Opolskiego rozbudzi w zwiedzających zainteresowanie Rembrandtem – człowiekiem. Na co szczerze liczę.

MagazynOpolski objął wystawę Rembrandt 350 patronatem medialnym.

Polonistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury, filmoznawczyni i teatrolożka. W wolnym czasie- czechofilka.

Kliknij, aby dodać komentarz

Musisz być zalogowany, aby zamieścić komentarz Login

Zostaw odpowiedź

Więcej w KULTURA

Pecha Kucha Night Opole vol. 3
Do góry