Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zapraszamy na 9 Opolski Festiwal Fotografii w Opolu – „Czas utrwalony”

9 Opolski Festiwal Fotografii

KULTURA

Zapraszamy na 9 Opolski Festiwal Fotografii w Opolu – „Czas utrwalony”

Już 4 października Opole po raz kolejny na cały miesiąc stanie się stolicą polskiej fotografii. Tym razem nasz festiwal potrwa aż do 4 listopada, pokażemy 18 wystaw w tym 11 indywidualnych. Podczas całego festiwalu będziecie mogli wziąć udział w 5 spotkaniach oraz promocjach książek i albumów. Można także zapisać się na warsztaty z technik szlachetnych.

Wystawy odbędą się m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu, Galerii Sztuki Współczesnej.

Więcej szczegółów – www.offoto.pl

Program – https://offoto.pl/wydarzenia/program/


Dzięki fotografii możemy jako jej autorzy czy widzowie doświadczać i przeżywać chwilę obecną, całą tą prostą bądź skomplikowaną rzeczywistość. W to medium wpisany jest również genotyp zatrzymania i utrwalania czy przypominania a wręcz odkrywania części sytuacji i nie zauważonych wcześniej momentów czy szczegółów. Fotografie mają pokazywać prawdę, ale ta naniesiona na płaską kartkę papieru, stwarza swój własny, autonomiczny świat. Utrwalamy coś, co od razu przynależy do przeszłości. „Widzimy” to, co już nie istnieje, przeminęło, zmieniło się. Jak światło gwiazd, które dociera do nas, podczas gdy same one już w tej kosmicznej otchłanią mogą nie istnieć.

Ten „Czas utrwalony” w obecnej dziewiątej edycji festiwalu zinterpretują zaproszeni autorzy.
Marek Szyryk

Opolski Festiwal Fotografii od samego początku opiera swoją wizualną propozycję na szeroko pojętej fotografii dokumentalnej, której elementarnym zadaniem jest skupienie się na tym, co „tu i teraz”. Zapis miejsca, czasu, wizerunków ludzi, społeczeństw, przedmiotów – całej otaczającej nas rzeczywistości, dokonuje się po to, by odzwierciedlić to wszystko na fotografiach w konkretnej chwili historii.

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content