Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Refleksje współczesnego mężczyzny po czterdziestce czyli Zdania proste rozłożone Mariusza Jagiełły (Fundacja Duży Format 2019)

Zdania proste rozłożone

KULTURA

Refleksje współczesnego mężczyzny po czterdziestce czyli Zdania proste rozłożone Mariusza Jagiełły (Fundacja Duży Format 2019)

Mariusz Jagiełło

Nie miałam okazji przeczytać „Człowieka z brudnopisu” nad czym bardzo ubolewam. Jednak w „Zdaniach prostych rozłożonych” autor żegna się z przeszłością, rozlicza. Nowy tomik otwiera wiersz „Pożegnanie człowieka z brudnopisu”. Już sam tytuł mówi nam „Teraz przeszedłem kolejny etap” .

Pisarze, poeci i filmowcy a także tym podobni artyści lubią przechodzić transgresję.

Tutaj też mamy przejście, podroż w głąb męskiej refleksji inteligentnego gościa po czterdziestce. W rozdziale pierwszym znajdujemy wiersz „A jednak” . Jest w nim zapowiedź wspomnianych zmian: /przechodzimy zmiany. Dawniej miłość była rodzajem religii- widziana w otwartych oknach/Dojrzały mężczyzna zderza się z rzeczywistością i chce w tę miłość uwierzyć. W dalszej części wiersza zaznacza smutek codzienności „Każdy dzień jest dokładnie taki sam- coraz bardziej znikam. Wciąż mniej we mnie koloru. Kobiety zrzucają twarze niczym węże/ Współczesny mężczyzna rozczarowany kobietami i światem wokół próbuje sprawić by życie było inne..

Jagiełło rutynę porównuje z twarzą Himilsbacha. Gdzieś tam w głębi jeszcze jako nieliczni   odczuwamy różnicę pomiędzy światem bez internetu a tym z.

/Każdego dnia wita mnie chaos monitorów oplutych poranną kawą/

Nie zamierzam spoilerować całego tomiku.

Za to z przyjemnością zacytuję kilka fragmentów.

/Dzisiaj oddycham smogiem w swoim wycinku tego miasta/- Wiersz nieco polityczny, autor sugeruje,że trzeba nauczyć się żyć  w tym smogu i każdy z nas nim oddycha.

Z tego samego wiersza: / Wszyscy lubią karmić się poczuciem istnienia w myślach innych osób/To brzmi jak początek dobrego opowiadania czy historii. Za największą wadę tego tomiku uważam fakt, że jest napisany poezją a język autora to doskonała proza.

Z tych pięciu rozdziałów mógł stworzyć cudowną powieść o współczesnym mężczyźnie. Jeszcze wszystko przed nim. Mam nadzieję,że jeszcze zaznam. Mam też zarzut, że w wierszach gdzie oczekuje interpunkcji to jej nie ma. Poza tym wracam jednak do fragmentów wartych uwagi: /Carl Jung stworzył koncepcję i nie podejrzewałby, że zerkając na kobiece biodra , będę myślał o bliznach po urodzonych dzieciach/ Mężczyzna jako ojciec, Jaki jest ten ojciec? Zagubiony. Czy musi płacić alimenty na dzieci. Wiersz ma tytuł Animus. W dalszym ciągu znowu zdanie sugerujące, że /niczym amatorzy nocnych wrażeń, uzgadnialiśmy, w którym pokoju hotelowym spędzimy noc albo resztę życia/ Jako poetka czuję radość czytają wiersz pt. „Infantylnie”:  /dyskutują o szynce z kanapką zmęczonym oddechu i maśle po którym boli głowa  bez patosu dzielą się rekwizytami na krytykę reagują głośnym głosem i dziwią się nią troszkę/Jednak wiersz numer jeden to zdecydowanie wiersz (Nie) poprawność polityczna. Ujmuje bowiem problemy współczesnego mężczyzny wprost: /W tym kraju powinien być naziolem lub pedałem. Kiedy  dodaję mleko do kawy, krzyczą: rasisto!/I dalszy ciąg: /Mówią: trzeba się angażować. A ja już miałem żony i płacę alimenty. Uśmiechając się do koleżanek, jestem seksistą, kupując córce samochodzik równości płci. /Ten tomik wart jest uwagi. Przede wszystkim jest bardzo męsko-męski a jednocześnie szczery. Chętnie przeczytałabym go w wersji prozatorskiej lub prozę autora.. Zdania proste rozłożone są próbą dojrzałości w tak trudnym świecie. Poszukiwaniem niekonwencjonalnych odpowiedzi w naszej egzystencji. Mamy tu też dojrzałego mężczyznę pogodzonego ze swoim losem. Taki trochę „patrzcie jaki jestem silny” a jednak w środku do nas woła i krzyczy ze swoją wrażliwością. Trochę dziś trudno być wrażliwym facetem w epoce kiedy chwali się silnego mężczyznę. Najlepiej żeby nigdy nie płakał. Mariusz Jagiełło przełamuje pewne tabu.

Kontynuuj czytanie
Może Ci się spodobać...

Urodziłam się 12.01.1985 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Jestem absolwentką nauk o rodzinie o specjalizacji poradnictwo rodzinne. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Opolskim. Z zawodu jestem koordynatorem pieczy zastępczej i asystentem rodziny. Ukończyłam też kurs pedagogiczny. Jestem również opiekunem osób niepełnosprawnych, starszych i terapeutą dzieci. Relacje między dwojgiem ludzi to moja pasja. Jestem szczęśliwą kobietą. Mam zdrowe spojrzenie na świat. Także jako autorka (anty)poradnika dla singli pt "Śmierć miłości czyli (anty)poradnik o tym dlaczego boimy się kochać". Obecnie pracuję nad kolejnymi częściami poradnika, Kolejną powieścią i zbiorem opowiadań. Moje hobby to: gotowanie, podróże, relacje, pisarstwo.Troska o rodzinę, dom i bliskich. Kocham i jestem kochana, pomagam innym to docenić i zobaczyć. Zapraszam na mój patronite: https://patronite.pl/annlove. Prowadzę też portal: http://annlove.pl/. Pracuję nad kolejną powieścią pt. "Ukryty Sen". https://lubimyczytac.pl/autor/67299/anna-czyrska

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content