Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Bractwa rycerskie i Leszek Mazan na premierze w MBP

WYDARZENIA

Bractwa rycerskie i Leszek Mazan na premierze w MBP

W piątkowy wieczór Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów gościła miłośników historii i kultury czeskiej. Okazją była premiera dokumentalnego filmu Twarzą w twarz, zrealizowanego przez opolską Fundację Filmową Polscy Wychodźcy, z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ze wsparciem UMWO i patronatem MKiDN oraz Urzędu Miasta Opole.

Mimo iż Polaków fascynuje to, co różni od nas Czechów, jak odmienna mają mentalność i kulturę, pomysłodawcy filmu postanowili skupić się na tym, co wspólne – od słowiańskich korzeni i króla Kraka, zwanego po drugiej strony Odry Krokiem przez historię i bohaterów ostatniego 600-lecia.

Wraz z autorką filmu, dr Dagmarą Spolniak, ożywioną dyskusję prowadzili znakomici goście –dziennikarz i publicysta Leszka Mazana (miłośnik Pragi i wojaka Szwejka), prof. UO Marek Białokur, a historyczną oprawę zapewnili przedstawiciele polskich i czeskich bractw rycerskich. Na czele z Janem Zizką, czeskim jednookim bohaterem narodowym, znanym m.in. z obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, w której wcale nie brał udziału. Licznie zebrani na spotkaniu Opolanie dowiedzieli się przy okazji, że sam Matejko był synem Czecha. A ponadto, że świat zawdzięcza Czechom m.in. prysznic, kostki cukru czy św. Jana Nepomucena, bawili zebranych anegdotami o historii powstawania czeskich miast, w których najpierw budowano browar, a potem dopiero mury obronne, by było czego bronić. Nie zabrakło też bardziej współczesnych historii, związanych m.in. z Vaclavem Havlem czy absurdami gospodarki PRL, gdy importowaliśmy masowo bałtyckie śledzie właśnie …z Czechosłowacji.

Jednym z bohaterów prezentowanego filmu jest czeski bard, Jaromir Nohavica, mający w Polsce licznych fanów, dostrzegający w  muzyce odwieczną skłonność Polaków do patriotycznej powagi, wręcz smutku i zadumy, typowego dla Chopina, zaś u Czechów – do zabawy i szukania radości.

Film Twarzą w twarz, będzie mieć wkrótce premierę w TVP Historia, a na jego kanwie powstaną konspekty lekcji historii dla uczniów szkół średnich.

Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy
polscywychodzcy.pl

Z zawodu i pasji – od ponad 20 lat marketer i strateg, publicystka i trener biznesu; zaprzeczenie slow life, niepoprawna miłośniczka górskich eskapad i niespokojny duch, mający na koncie wyprawy do 51 krajów; z pasji – także edukator zdrowia i prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Zdrowia.

Więcej w WYDARZENIA

Do góry
Skip to content