Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Dni kultury niemieckiej w Filharmonii

Konstancja Śmietańska – wiolonczela
Konstancja Śmietańska – wiolonczela

KULTURA

Dni kultury niemieckiej w Filharmonii

O repertuarze:
Program koncertu oparty został w całości na twórczości niemieckich kompozytorów. Obok wielkich nazwisk (Haydna i Straussa) pojawią się kompozycje mniej znanych autorów: Humperdincka i Nicolaia. Główną rolę tego wieczoru zagra poemat symfoniczny Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała. Poemat jest formą stosunkowo zwartą i błyskotliwą – zwłaszcza w przypadku tego konkretnego dzieła Ryszarda Straussa o komediowym wręcz wydźwięku. Mimo niezaprzeczalnych zalet poematów symfonicznych, wcale nie tak łatwo włączyć je do filharmonicznych repertuarów: najczęściej są zbyt długie by sprawować funkcję uwertury, a za krótkie by samodzielnie wypełnić drugą część koncertu. Tym razem poemat zabrzmi w towarzystwie lekkiej, operetkowej uwertury Nicolaia.

A to ciekawostka!
W 1936 roku urodził się Arnold George Dorsey, brytyjski piosenkarz pochodzenia hinduskiego. Zasłynął dzięki balladzie Release Me. Na początku lat pięćdziesiątych artysta zaczął śpiewać w nocnych klubach, a w jego repertuarze znalazły się między innymi fragmenty oper Engelberta Humperdincka. Muzyka autora Jasia i Małgosi stała się dla Dorseya tak ważna, że postanowił przyjąć imię i nazwisko swojego autorytetu jako własny pseudonim artystyczny.

Ten koncert polecamy szczególnie:
Początkującym melomanom. Program obejmuje aż cztery pozycje – są one jednak niezbyt wielkich rozmiarów (w kontekście czasowym); taki układ zapewnia chwilę oddechu przy słuchaniu kolejnych utworów. Dzieła z okresu dojrzałego romantyzmu (ale o różnym ciężarze gatunkowym) zestawione zostały z klasycznym Koncertem wiolonczelowym Haydna, co ma szansę świetnie zobrazować różnice stylistyczne pomiędzy tymi epokami.

04.10.2019
godz. 19:00

bilety dostępne w kasie i na stronie www.filharmonia.opole.pl
Strefa I – 40 zł, 20 zł
Strefa II – 30 zł, 15 zł
Strefa III – 20 zł, 10 zł

Johannes Klumpp – dyrygent
Johannes Klumpp – dyrygent

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content