Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Duet wiedeński w Filharmonii Opolskiej

Duet wiedeński w Filharmonii Opolskiej
fot. Michał Grocholski

KULTURA

Duet wiedeński w Filharmonii Opolskiej

Już w najbliższy piątek w filharmonii będzie okazja do posłuchania Symfonii koncertującej Mozarta, w której jako solistka wraz z mężem wystąpi skrzypaczka opolskiej orkiestry. W drugiej części koncertu zabrzmi V symfonia Franciszka Schuberta.

W roku 2020 przypada 250. rocznica urodzin Beethovena – ostatni listopadowy piątek w Filharmonii Opolskiej (rozpoczynający się od uwertury pochodzącej z baletu Twory Prometeusza) będzie więc zapowiedzią tego międzynarodowego jubileuszu. Koncert ów to również kontynuacja naszej lokalnej tradycji, według której w każdym sezonie – obok gwiazd światowych estrad – jako soliści występują artyści naszej Orkiestry. Tym razem partię solową w Symfonii koncertującej Mozarta (w duecie z mężem – altowiolistą) wykona skrzypaczka od 2018 roku związana z FO, Karolina Koczur. Symfonia koncertująca podobna jest w formie do koncertu instrumentalnego; z tą jednak różnicą, że rola orkiestry w tego typu utworze nie ogranicza się jedynie do akompaniowania. Orkiestra i soliści są tu równorzędni, niejako ze sobą rywalizując. Na deser V Symfonia Franciszka Schuberta. Cztery części tej kompozycji, mimo iż stworzone w drugim dziesięcioleciu XIX wieku, są mocno osadzone w stylistyce mozartowskiej. Piękna jest muzyka Schuberta i wymaga szczególnej pokory artysty, który przed nią staje. To nie jest muzyka nieznana, ale w obliczu chociażby twórczości klasyków wiedeńskich – zdecydowanie za mało doceniona.

Franciszek Schubert napisał kilka symfonii (ile dokładnie tak naprawdę nie wie nikt, ale to zupełnie inna historia) i sporo muzyki wokalno-instrumentalnej. Jednak gatunkiem naprawdę drogim jego sercu i odzwierciedlającym jego charakter była muzyka kameralna. Schubert zasłynął nawet z organizowania w przytulnych kawiarniach i salonikach swoich przyjaciół towarzyskich spotkań z muzyką, nazwanych na jego cześć schubertiadami. W Filharmonii Opolskiej podobny klimat staramy się stworzyć podczas cyklu Koncertów kameralnych.

Ten koncert polecamy szczególnie:
Osobom, które nie wiedzą jeszcze jaka muzyka jest im najbliższa. Ten koncert to czysta klasyka (czyli muzyka pochodząca z epoki klasycyzmu właśnie) z domieszką odrobiny rodzącego się romantyzmu. Można powiedzieć, że wśród muzyki granej przez współczesne orkiestry symfoniczne to właśnie od takich kompozycji wszystko się zaczyna i wywodzi.

Ostatnie bilety na stronie filharmonii i w kasie.

29.11.2019 godz. 19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Karolina Koczur – skrzypce
Wojciech Koczur – altówka
Yaroslav Shemet – dyrygent

W programie:
Ludwig van Beethoven – Uwertura do baletu Twory Prometeusza op. 43 (5’)
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca KV 364 (31’)
Franz Schubert – V Symfonia B-dur D. 485 (29’)

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content