Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Filharmonia wydała kolejny zapomniany utwór

Orkiestra Filharmonii Opolskiej podczas 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena
Orkiestra Filharmonii Opolskiej podczas 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena

MUZYKA

Filharmonia wydała kolejny zapomniany utwór

Filharmonia Opolska od kilku lat zdobywa i przeznacza środki na odkodowanie z rękopisów zapomnianych dzieł polskich kompozytorów. Z końcem roku ukazało się kolejne wydawnictwo, tym razem utwór Witolda Maliszewskiego – Scherzo i Uwertura (ku czci Schuberta).

Utworu tego melomani mieli okazję już posłuchać dwukrotnie. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonali je podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa i drugi raz w ramach 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena.

Witold Maliszewski napisał uw utwór na konkurs w 1928 roku organizowany w Genewie. Zadanie polegało na dokończeniu VIII Symfonia h-moll Franciszka Schuberta. Ta symfonia ma tylko dwie części zamiast czterech i sto lat po śmierci [Schuberta] powstało Scherzo i finał tej symfonii, potem przemianowany na uwerturę ku czci Schuberta. Maliszewski za swój utwór zdobył II nagrodę.

Utwór udało się odkodować dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyczny Ślad 2019 realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Kolejne odkodowane dzieło wpisuje się w wieloletni plan popularyzacji Polskiej muzyki zapomnianej, który realizuje Filharmonia Opolska. Materiały orkiestrowe przygotowano cyfrowo do wykonywania współcześnie i są dostępne za darmo.

Więcej w MUZYKA

Do góry
Skip to content