Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Film z muzyką na żywo w Filharmonii Opolskiej

muzyka na żywo do Filmu "Upiór w Operze"

KULTURA

Film z muzyką na żywo w Filharmonii Opolskiej

Już 10 maja w opolskiej filharmonii kolejna okazja dla miłośników kina i muzyki. Tym razem w ramach obchodów roku Moniuszkowskiego będzie można zobaczyć Halkę z 1929 roku w odrestaurowanej wersji z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej i wspaniałych solistów. 

„Jego wielkie opery takie jak Halka czy Straszny dwór, dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości.” – czytamy w uchwale Sejmu RP, który ustanowił 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Specjalny koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym.
Specjalny koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym.

Inspirowana operą Moniuszki historia tragicznej miłości. Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu, odtrącając adorującego ją młodego górala. Wkrótce jednak dziewczyna boleśnie przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć… Autorem scenariusza jest Jerzy Braun – współscenarzysta Mocnego człowieka (1929) Henryka Szaro. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach wyświetlany był w tym czasie z ilustracją „śpiewno-muzyczną” nagraną na płytach gramofonowych. Obraz ze znakomitymi zdjęciami (świetne plenery górskie) i poruszającą kreacją aktorską Zoriki Szymańskiej w roli Halki, po dziewięćdziesięciu latach pobudził jednak młodego dyrygenta do wyboru obszernych fragmentów moniuszkowskiej partytury i wykonania ich przez solistów i orkiestrę na żywo, synchronicznie z wyświetlanym na wielkim ekranie filmem. „Wierzę w siłę i wciąż aktualną moc tej historii, dowód erupcji talentu młodego kompozytora.” – mówi Adam Banaszak, dyrygent, który poprowadzi opolskich filharmoników.  

Na scenie będzie można zobaczyć ogromny skład orkiestrowy i trójkę solistów, którzy wcielą się w role prezentowane w filmie.

Specjalny koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym.
Specjalny koncert połączony z filmem o Hymnie narodowym.

Pozostały ostatnie bilety:
10 maja 2019, piątek | 19:00
Bilety 25 zł, 40 zł, 55 zł

Do kupieni w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej

Więcej o koncercie i solistach.


fot. Michał Grocholski

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content