BIZNES
Ludzie z pasją: Lucyna Białek – Z miłości do radości i Teatru
Jak co niedzielę zapraszam do spotkania z ciekawymi ludźmi z Opola. Tym razem Lucyna Białek, pełna energii i zawsze uśmiechnięta dziewczyna pełna miłości do Teatru, uśmiechu.Tak mówi o sobie-
Jestem: radosnym człowiekiem
• Z wykształcenia: pedagog -animator
• Z powołania: Clown-terapeuta (wolontariat w Fundacji „Dr Clown”`) • Interesuje mnie: oddziaływanie uśmiechu i śmiechu na człowieka i wszelkie korzyści z tego wynikające
• Przyjemność sprawiają mi: długie kąpiele z bąbelkami i truskawki w każdej postaci. Chciałaby żeby ludzie częściej się uśmiechali.
Zapraszam do krótkiego wywiadu:
- Czy czasem bywasz smutna?
Pewnie jak każdy. Jestem człowiekiem, ulegam nastrojom i emocjom. Miewam swoje smuteczki i dołki, bo to ludzkie i też jest w porządku. Staram się, tylko aby moje chandry nie trwały zbyt długo, bo to niezdrowe.
2. Kiedy odkryłaś w sobie miłość do Teatru?
Teatr kocham od dzieciństwa, dzięki mamie. Chodziłyśmy przez wiele lat na spektakle do Teatru Lalki i Aktora ,a potem do Teatru Kochanowskiego w Opolu ( do Teatru Ekostudio chodzić nie mogłam , ponieważ jeszcze nie istniał ). Uwielbiam magię teatru, jego bajkowość, wzruszenia, śmiech i refleksje jakie wywołuje we mnie.
3. Na czym polega joga śmiechu i jak odkryłaś w sobie powołanie do śmiechu?
Joga śmiechu to metoda redukcji stresu i uruchamiania w sobie wewnętrznego optymizmu oparta na odpowiednich ćwiczeniach śmiechowo-ruchowych, oddechowych i relaksacji. Jest to metoda opracowana 1995r przez hinduskiego lekarza dr Madana Katarię.
Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie ma tu żadnych wygibasów, wykręcania nogi za głowę itp. To są takie ćwiczenia, które praktycznie każdy może wykonać, można je dopasowywać do swoich możliwości. Tu działa głównie przepona ale przy okazji inne mięśnie też.
O jodze śmiechu dowiedziałam się jakieś 10 lat temu, ktoś mi podsunął informację o funkcjonujących w Indiach o klubach śmiechu a resztę znalazłam w internecie.
Kilka lat temu pojawiła się okazja do zrobienia kursu instruktora jogi śmiechu. Kierował tym Piotra Bielski, uczeń dr Katarii. Nie mogłam z takiej okazji nie skorzystać!
Powołanie do śmiechu odnalazłam w sobie 12 lat temu , kiedy zostałam śmiechoterapeutą, czyli wolontariuszem Fundacji Dr Clown.
4. Czym zajmujesz się w Fundacji Dr. Clown? Na czym polegają wasze działania?
Jako wolontariusz Fundacji Dr Clown, razem z innymi klaunowymi doktorami realizujemy program terapii śmiechem.
Wspieramy pacjentów w powrocie do zdrowia i rekonwalescencji, przynosząc im uśmiech, dobre słowo, stosując różne sposoby pobudzania do śmiechu, wykorzystując nasze kolorowe stroje, odpowiednie rekwizyty, elementy magii i iluzji itp. Zaznaczam, że odwiedzamy zarówno młodszych, jak i starszych.
Śmiech skutecznie obniża stres, wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom odczuwania bólu. Ideę realizacji terapii śmiechem w szpitalach zapoczątkował amerykański lekarz Hunter „Patch” Adams w latach 70. Serdecznie polecam film fabularny pt.” Patch Adams” przybliżający postać tego lekarza i początki śmiechoterapii, z fantastyczną rolą Robina Williamsa.
5. Jak radzisz sobie w obecnej sytuacji i jak bardzo koronawirus wpłynął na Twoją pracę?
Staram się koncentrować na tym, co pozytywne, bo jak przekonywał Einstein „Nasze myśli tworzą rzeczywistość” Szukam zatem wszelkich konstruktywnych bodźców, informacji, możliwości działań. . Poza tym cieszę się , że nadal mam pracę, pomimo tego, że teatr na razie nie funkcjonuje w normalnym trybie. Teatr prywatny, bez dotacji, jest w znacznie trudniejszej sytuacji niż państwowe instytucje. Dlatego teatr poszukuje sponsorów. Przypominamy o naszych spektaklach na Facebooku i na kanale YouTube, żeby widzowie nie zapomnieli. Poza tym, za sprawą dyrektora Teatru Ekostudio, Andrzeja Czernika, uruchomiona została telewizja internetowa Ekovision tv.
Zanim Teatr Ekostudio wróci do swojej podstawowej działalności, zapraszam do oglądania nowego programu Ekovision tv na Facebooku oraz na kanale YouTube. W każdy poniedziałek o godz. 20:00
7.Czego Ci życzyć w przyszłości?
Zdrowia, cudownie pozytywnych ludzi wokół mnie i dalszej pracy w Teatrze Ekostudio
8. Dziękuję za rozmowę 🙂