Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Miliardy w ZUS. Masz więcej na swoim koncie

Miliardy w ZUS. Masz więcej na swoim koncie

NEWS

Miliardy w ZUS. Masz więcej na swoim koncie

Ponad 243 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach. Skąd taki bonus? To efekt czerwcowej waloryzacji składek. Dzięki niej, wartość składek na koncie wielu z nas może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt tysięcy zł.

Więcej na twoim koncie

 – Co roku 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza operację waloryzacji składek zgromadzonych na koncie i subkoncie każdego ubezpieczonego w ZUS. Przeliczeniu podlega też kapitał początkowy, czyli to co wypracowaliśmy przed 1999 rokiem, zanim w ZUS powstały indywidualne elektroniczne konta przypisane każdej osobie, za którą odprowadzane są składki – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Natomiast wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu Produktu Krajowego Brutto za ostatnie 5 lat.

W tym roku stan konta każdego ubezpieczonego czyli kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz wartość kapitału początkowego wzrośnie o 108,94 proc. Natomiast wartość subkonta wzrośnie o 105,73 proc. W sumie, dzięki tegorocznej waloryzacji środki wszystkich ubezpieczonych zapisane w ZUS zwiększą się o kwotę 243 397 728 467 zł

– Waloryzacja na poziomie 108,9 proc. na koncie, czy 105,7 proc. na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie. Wskaźnik 108,9 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tysięcy złotych o kwotę 40,2 tysięcy złotych. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził na przykład 850 tysięcy złotych w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tysięcy złotych – prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Informacja o stanie konta

Po waloryzacji rocznej przeprowadzonej na kontach w ZUS, kolejnym krokiem Zakładu będzie przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2019 r. Taka informacja trafi w formie elektronicznej na profile ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W tym roku, w odróżnieniu od poprzednich lat, ZUS nie przeprowadzi akcji wysyłki w wersji papierowej. Natomiast każdy kto zechce otrzymać taki dokument w formie papierowej, będzie mógł o to poprosić, a ZUS wyśle taką informację na wskazany adres.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content