PODRÓŻE
Opole – największe atrakcje i ich tajemnice (część 1)
Swoją przygodę po województwie opolskim zaczniemy tradycyjnie, bo w jego stolicy. Tutaj jest serce regionu, tutaj wszystko się zaczyna i tutaj dzieje się najwięcej. Pamiętajmy, że Opole to nie tylko piękny Rynek i amfiteatr ze słynnym festiwalem piosenki. Kryje się tu mnóstwo ciekawych miejsc i zakątków… Ale najpierw przeczytajcie jak to wszystko się zaczęło.
Trochę historii
Legenda mówi, że podczas polowania pewien władca plemienny oddalił się od swoich towarzyszy i zabłądził. Po kilku dniach błąkania się po lesie natrafił na polanę z chatami wieśniaków. Z radości krzyknął wówczas: „O! Pole”. I tak wybudowano gród o nazwie Opole…
Prawda jest jednak trochę bardziej prozaiczna. W średniowieczu „opole” oznaczało teren, na którym zamieszkiwała ludność wspólnie użytkująca pole oraz pastwiska i razem broniąca się przed wrogiem.
Teren dzisiejszego Opola sprzyjał osiedlaniu się. Duży wpływ na to miała rzeka Odra, a powstałe na jej lewobrzeżnej stronie bagna mogły skutecznie chronić mieszkańców przed atakami. Ponadto na tym terenie krzyżowały się szlaki handlowe (szlak bursztynowy, trasa z Kijowa do Wrocławia).
Na początku XIII wieku Opole zyskało prawa miejskie, w roku 1283 stało się stolicą księstwa. Po śmierci ostatniego z Piastów Śląskich, Opole trafiło pod panowanie Habsburgów, a 200 lat późnej – Prus. Przez lata miasto słynęło z przemysłu cementowego, prężnie rozwijał się też transport kolejowy i wodny.
Na początku XX wieku Opole było już miastem silnym gospodarczo. Posiadało swój port rzeczny (Zakrzów), gazownię i nowoczesną sieć wodociągową. Dość późno, bo w 1906 r. ruszyła budowa elektrowni. Okres międzywojenny oraz I i II wojny światowej, to czas regresu. W 1945 r. zniszczeniu uległo ok. 900 budynków, spora część zakładów przemysłowych i wszystkie mosty. Po wojnie Opole przypadło w udziale Polsce. Rozpoczęła się odbudowa miasta i zasiedlanie. Dzięki temu mieszały się tu wpływy różnych kultur: polskiej, niemieckiej, kresowej oraz czeskiej. I to między innymi temu dzisiejsze Opole zawdzięcza swoje niepowtarzalne tradycje.
Trasa piesza po Opolu
Przygotowaliśmy dla Was (tym razem) pieszą trasę po najważniejszych atrakcjach Opola. Piesza dlatego, że wszystkie punkty są oddalone od siebie w niewielkim stopniu. I też dbamy o Waszą kondycję 😉 Jest to przegląd kierowany głównie dla osób, które przyjechały do Opola na 1-2 dni. Ale nie tylko. Jesteśmy przekonani, że nawet Opolanie dowiedzą się tu czegoś nowego na temat miejsc, które mijają na co dzień, w drodze do pracy czy szkoły.. My sami byliśmy czasem zaskoczeni…
Poznaj całą wycieczkę na: http://szerokadroga.pl/opole-najwieksze-atrakcje/