Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Początek marca pełen koncertów w Filharmonii

orkiestra 40

MUZYKA

Początek marca pełen koncertów w Filharmonii

Już w najbliższy piątek kolejny koncert z serii Strefa Gwiazd Filharmonii Opolskiej, w sobotę gościnnie wystąpi Sinfonia Iuventus, a w niedzielę Grzegorz Turnau.

Niezwykle intensywnie zapowiada się pierwszy tydzień marca w Filharmonii Opolskiej. Piątkowy koncert symfoniczny to prawdziwa magia muzyki. Koncert wiolonczelowy Dvořáka jest obłędny, cudowny, poruszający najgłębsze struny serca. Z potężną partią orkiestry przypominającą muzykę słowiańskiej duszy w iście hollywoodzkiej wersji, z ciemnymi instrumentami dętymi drewnianymi, z rozczulającą waltornią, z perlistymi solówkami skrzypiec koncertmistrza, ze wzruszającymi melodiami wiolonczeli przeplatanymi fragmentami takiej siły i zdecydowania, która największego osiłka wbija w fotel. Ten Koncert po prostu trzeba znać i kochać. Druga część wieczoru to kolejny ukłon w stronę dostojnego jubilata, Beethovena. Ósma od pierwszych dźwięków sprawia, że kąciki ust unoszą się w niewymuszonym uśmiechu. Trudno uwierzyć, że w czasie jej tworzenia choroba słuchu kompozytora postępowała bardzo gwałtownie, a sześć lat później Ludwig nie słyszał już nic.

Santiago-Cañón-Valencia_portret
Santiago Cañón Valencia

Solistą wieczoru będzie Santiago Cañón Valencia. Uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się młodych wiolonczelistów swojego pokolenia. Urodził się w 1995 roku w Bogocie. Jego największymi mentorami byli Henryk Zarzycki w Kolumbii, James Tennant w Nowej Zelandii oraz Andres Diaz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie kontynuuje naukę u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy dla młodych solistów.Uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się młodych wiolonczelistów swojego pokolenia. Urodził się w 1995 roku w Bogocie. Jego największymi mentorami byli Henryk Zarzycki w Kolumbii, James Tennant w Nowej Zelandii oraz Andres Diaz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie kontynuuje naukę u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy dla młodych solistów.

Opolską orkiestrę w koncercie poprowadzi Wojciech Rodek

Piątek 06.03 godzina 19:00
Bilety od 15 zł – 50 zł
Ostatnie bilety w kasie i na stronie

Sobota to małe święto w Filharmonii, ponieważ gościnny występ orkiestry jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem. Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań. Już 7 marca z niezwykłym programem odwiedzą Opole.

Szymon-Klima-fot.-Alicja-Dybowska-4-1600x1600
Szymon Klima, fot. Alicja Dybowska

W sobotę wieczorem zaprezentują koncert pełen kolorów, w repertuarze muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finziego, Witolda Lutosławskiego i Siergieja Prokofiewa. Nie zabraknie ludowych inspiracji, energetycznego dźwięku klarnetu i utworów z wielkiego ekranu. Solistą wieczoru będzie Szymon Klima, a orkiestrę poprowadzi Yannisa Pousporikas.

Y.POUSPOURIKAS-fotografia
Yannisa Pousporikas

Sobota 07.03 godz. 18:00
Bilety 20 zł
Dostępne w kasie i na stronie www.filharmonia.opole.pl

W Dzień Kobiet w filharmonii wystąpi Grzegorz Turanau. Artysta zaprezentuje swoją najnowszą płytę, w której powraca do śpiewania po angielsku. Jest rok 1980. Grzegorz Turnau – niedoszły absolwent muzycznej podstawówki większość wolnego czasu spędza w dziale muzycznym Bedford School, gdzie stara się dobrać ze słuchu właściwe akordy do ulubionych piosenek Lennona i McCartney’a, które towarzyszyły mu od dzieciństwa i które w dużej mierze ukształtowały go jako piosenkarza.
Pierwotnie zamierzałem zatytułować tę płytę „For No One” – w nawiązaniu do emblematycznej beatlesowskiej ballady. Skoro często wracałem do tych piosenek i grywałem je dla relaksu czy podczas domowych imprez, tytuł wydawał się odpowiedni: ta płyta nie jest „dla kogoś”, tylko dla mnie. Ale w końcu nazwałem ją „Bedford School”. Dlaczego? Wyjaśnieniem jest piosenka tytułowa. W każdym razie – mam taką nadzieję – przyznaje artysta.

Turnau-Rafał-maslow-8773-819x1024

Na koncercie usłyszymy, poza autorską Bedford School, turnauowskie aranżacje utworów znanych z repertuaru takich artystów jak The Beatles, Paul McCartney, Billy Joel, Donald Fagen, Sting czy Queen.

Niedziela 08.03 godz. 18:00
Bilety 100 zł
Dostępne w kasie i na stronie filharmonii.

Turnau-Rafał_maslow-8913-819x1024

Więcej w MUZYKA

Do góry
Skip to content