Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Poezja opolskich studentów cz.2

KULTURA

Poezja opolskich studentów cz.2

Tym razem zapraszam do czytania kolejnych wierszy opolskich studentów. Tym razem będzie to Agnieszka Szpunar i Szymon Płuska.

Agnieszka Szpunar(1996), poetka polanicka, mieszkająca aktualnie w Nysie, ale sercem zawsze będzie w  Polanicy Zdroju. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Zdobyła między innymi: I nagrodę im. ks. Jerzego Popiełuszki Pomóż ocalić życie bezbronnemu w Częstochowie oraz została dwukrotnie wyróżniona w  Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O wers Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej” w  Szczecinie. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Język biznesu na Uniwersytecie Opolskim. Obecnie kontynuuje naukę na tym samym kierunku na studiach magisterskich. Bierze aktywny udział w życiu akademickim, ale jej największą pasją jest poezja. Od najmłodszych lat recytowała wiersze, a  następnie sama postanowiła je tworzyć. Zainteresowanie poezją zrodziło się podczas jednego z  Festiwali Poeci bez granic w Polanicy Zdroju. Z każdą kolejną edycją jej wiersze z dziecięcych rymowanek zmieniały się w dojrzałe kobiece wyznania. Tworzy wiersze lakoniczne, głównie o miłości. W latach 2011-2015 była członkiem Grupy Literackiej „Dysonans” we Wrocławiu. Współautorka trzech almanachów: Magia wyobraźni (2011), Coraz dalej blisko (2012), Coraz bliżej nieba (2014) oraz pokonkursowych zbiorów poetyckich. Prowadziła warsztaty dla uczniów kłodzkich szkół oraz spotkania autorskie. Marzy, aby wydać kiedyś własny tomik poezji. Jej drugą pasją jest projektowanie wystroju wnętrz. W wolnych chwilach plecie makramy, robi łapacze snów i inne dekoracje w stylu boho. Ceni sobie minimalizm oraz sielskie życie w zgodzie z naturą.

***

jesień

to dobry czas

na miłość

otula nas

rozgrzanym do miłosnej posługi kocem

ubieramy drzewa

w mgły i kolory

jesień

nie przychodzi tylko raz w roku

***

jak kot o zimne nogi

ocieram się o twoje ramiona

czuję niedopieszczone spojrzenia

pod stołem prysznicem i w pościeli

coraz częściej czekam

w pustym mieszkaniu

na swojego pana

***

spowiadam się codziennie

przed lustrem

z umownych nocy

z każdego poranka

choć coraz trudniej

o wytrzymałe lustra

Szymon Płuska– Rok urodzenia: 2000. Kierunek i rok studiów: pierwszy rok prawa .Dlaczego piszę: Piszę, żeby wyrazić siebie i przekazać w nieoczywisty sposób moje przemyślenia.
Osiągnięcia: Wyróżnienie w „Turnieju Jednego Wiersza” XIV Ogólnopolskiej Biesiady Poetyckiej, wygrana w „Kafkowskim konkursie literackim” Magazynu Histeria, wyróżnienie w konkursie „W mroku gwiazd” Magazynu Histeria, pierwsze miejsce w VI edycji konkursu „Literacki Fenix”, wyróżnienie w VIII edycji konkursu „Literacki Fenix”, wyróżnienie w „Pigmalionie Fantastyki” 2016 w kategorii I.

Marlboro

Nie palę i nie zamierzam, ale…

wciąż myślę o papierosach

Zaciągam się wyobraźnią,

kupując paczkę za paczką

I spalam się, a do szuflady

wyrzucam kolejne kartony

W rozmowie mogę być kim zechcesz

i w czynach, i w postanowieniach

Lecz w myślach jestem ten sam,

choć własnego mnie ciągle nie mam

To nie jest do zrozumienia

dla świata osób trzecich

Wypełniam zatem powietrze

jak dym nieznanego pożaru

Co pali się, gryzie i szepcze

Pomału…

Pomału…

Pomału.

Lacrimosa

Wrony zleciały się nad naszymi grobami

Nie teraz, nie jutro – lecz już niedługo

Przyszła jesień i dni zaczynają się szaro

I kończą się tą samą szarugą

Gdym szedł po kolejny dzień ku wieczności

Ptak przysiadł na murze, tuż ponad drogą

Deszcz padał, on w ślepiach miał suszę

A skrzek jego czarnej otchłani wołaniem

Lata więdną – te same wrony krążą nam nad głowami

Powtarzam: „Groza”, a Ty nie słuchasz…

Promieniowanie Czerenkowa

W powietrzu –

czuć było zapach

życia mknącego

przed niewidzącymi oczami

Na niebie –

wszystkie kolory

tak piękne

jak ostatnie tchnienie

Zapraszam do nadsyłania waszych wierszy na adres : anna@czyrska.pl

Nie tylko jeśli jesteś opolskim studentem 🙂

Urodziłam się 12.01.1985 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Jestem absolwentką nauk o rodzinie o specjalizacji poradnictwo rodzinne. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Opolskim. Z zawodu jestem koordynatorem pieczy zastępczej i asystentem rodziny. Ukończyłam też kurs pedagogiczny. Jestem również opiekunem osób niepełnosprawnych, starszych i terapeutą dzieci. Relacje między dwojgiem ludzi to moja pasja. Jestem szczęśliwą kobietą. Mam zdrowe spojrzenie na świat. Także jako autorka (anty)poradnika dla singli pt "Śmierć miłości czyli (anty)poradnik o tym dlaczego boimy się kochać". Obecnie pracuję nad kolejnymi częściami poradnika, Kolejną powieścią i zbiorem opowiadań. Moje hobby to: gotowanie, podróże, relacje, pisarstwo.Troska o rodzinę, dom i bliskich. Kocham i jestem kochana, pomagam innym to docenić i zobaczyć. Zapraszam na mój patronite: https://patronite.pl/annlove. Prowadzę też portal: http://annlove.pl/. Pracuję nad kolejną powieścią pt. "Ukryty Sen". https://lubimyczytac.pl/autor/67299/anna-czyrska

Więcej w KULTURA

Do góry
Skip to content