Połącz się z nami

Ścięta głowa w Ayutthaya

HISTORIA

Ścięta głowa w Ayutthaya

Wat Maha That w Ayutthaya

W XIV-XVIII wieku stolicą Tajlandii była Ayutthaya, którą wojska birmańskie zniszczyły w 1767 roku.

W samym centrum dzisiejszego Parku Historycznego Ayutthaya (wpisany do UNESCO) znajduje się świątynia Wat Maha That, czyli Świątynia Wielkiej Relikwii. Budowę rozpoczęto prawdopodobnie w 1374 roku za czasów króla Borommaracha I. Znajdował się tam klasztor zamieszkiwany przez Najwyższego Patriarcha – przywódcę tajskich mnichów buddyjskich. Wat Maha That był jednym z najważniejszych klasztorów w ówczesnej Ayutthayi, a prestiżu dodawała mu bliskość Wielkiego Pałacu i fakt, że przechowywano tu relikwie Buddy. W klasztorze odbywały się królewskie ceremonie i uroczystości, a w corocznej procesji brało udział kilkadziesiąt słoni i tysiące wiernych. Król składał wtedy ofiarę bogom i modlił się o dobro kraju.

Góra Meru

Główna świątynia Wat Maha That wzorowana była na khmerskich budowlach z Angkoru takich jak Phnom Bakheng, East Mebon, Bakong, czy Preah Rup. Istotne jest to aby swoim kształtem przypominała mityczną Górę Meru (centrum wszechświata). Składała się z głównej ceglanej wieży otoczonej czterema narożnymi basztami. Była bogato zdobiona. Prawdopodobnie niegdyś pokrywano ją złotem. W różnych okresach miała od 38 do nawet 50 m wysokości. Kilka razy w swojej historii ulegała zawaleniu, ostatni raz w 1911 roku. Dziś pozostała już tylko jej podstawa. W połowie XX wieku odkryto w niej kryptę z malowidłami ściennymi, w której przechowywano niegdyś relikwie Buddy i kosztowności. 

W czasie najazdu wojsk birmańskich w 1767 roku na Auyutthaye świątynię podpalono, budynki zniszczono, a posągom Buddy ścięto głowy. Dzisiaj na terenie Wat Maha That znajdują się już tylko ruiny.

Głowa w drzewie

Z pewnością świątynia Wat Maha That jest najczęściej fotografowanym miejscem w Parku Historycznym Ayutthaya. Swoja fotograficzną popularność zawdzięcza głowie Buddy, która znajduje się wśród konarów drzewa Bodhi. Nie ma pewności jak znalazła się w tym miejscu. Jedna legenda mówi, że w czasie najazdu birmańskiego ścięto rzeźbie Buddy głowę, która potoczyła się w miejsce gdzie wyrósł figowiec. Swoimi konarami splótł ją i podniósł z ziemi. Druga legenda mówi, że została ukryta w konarach drzewa przez złodzieja, który nie był w stanie zabrać wszystkich zrabowanych ze świątyni rzeczy. Na szczęście po głowę Buddy złodziej już nie wrócił, dlatego możemy ją oglądać do dzisiaj.

Jeszcze w latach 80-tych XX wieku dobrze widoczne były oba policzki głowy, dziś natomiast lewy jest przysłonięty przez konar.

Kolejna wycieczka do Tajlandii już w marcu 2023

Fotograf, podróżnik. Przez kilkanaście lat pracował jako fotoreporter w opolskim oddziale Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach ogólnopolskich: Rzeczpospolita, Polityka, Wprost, Newsweek, Przekrój, Viva, Super Express, Fakt, Business Week… Teraz jest wolnym strzelcem. Specjalizuje się w fotografii reporterskiej, ślubnej i portretowej. Jego drugą pasją jest podróżowanie. Kocha Azję, w której spędza kilka miesięcy w roku. Prowadzi blog podróżniczy www.dowietnamu.pl

Więcej w HISTORIA

Do góry
Skip to content