Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Skrzypek poprowadzi orkiestrę Filharmonii Opolskiej

Andrzej Krawiec

MUZYKA

Skrzypek poprowadzi orkiestrę Filharmonii Opolskiej

Już w ten piątek wyjątkowy koncert w Filharmonii Opolskiej. Cały repertuar zostanie wykonany w sposób przypominający koncerty osiemnastowieczne – estrada pozbawiona zostanie dyrygenckiego podium, a orkiestrę od pulpitu poprowadzi oraz partie solowe wykona jej koncertmistrz, Andrzej Krawiec.

Program tego koncertu to mistrzostwo symetrii. Dwóch twórców dwudziestowiecznych, ale z kompozycjami nawiązującymi do dawnych epok: Penderecki w formie doskonałej imitacji, pastiszu wręcz; Górecki we właściwym sobie, minimalistycznym stylu. Dwa Romanse Ludwiga van Beethovena na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry: zgrabne, kilkuminutowe i bardzo melodyjne miniatury; jakby wyśpiewane najnaturalniej w świecie, z głębi serca. Wreszcie dwie symfonie – a właściwie symfonijki – Carla Philipa Emanuela Bacha. Napisane zaledwie pięć lat po śmierci wielkiego ojca wciąż brzmią barokowo, choć uściślając, powstały w okresie burzy i naporu. Obie pochodzą ze zbioru symfonii hamburskich i posiadają trzyczęściową budowę.

Ten koncert polecamy szczególnie minimalistom! To znaczy słuchaczom, którzy szukają okazji do potrenowania uważności, a niekoniecznie podkręconych do maksimum emocji i fajerwerków. Wszystkim zabieganym, którzy marzą o odrobinie oddechu i spokoju.

Więcej o koncercie można przeczytać na stronie https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/68-sezon-artystyczny-m-krawiec/

Bilety 10zł – 40zł
Dostępne w kasie i na stronie Filharmonii.

Więcej w MUZYKA

Do góry
Skip to content