Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Kwiecień szczęśliwy dla emerytów – trzynasta emerytura już na kontach

Kwiecień szczęśliwy dla emerytów – trzynasta emerytura już na kontach

NEWS

Kwiecień szczęśliwy dla emerytów – trzynasta emerytura już na kontach

Prawie 307 mln zł wydał opolski ZUS na wypłatę trzynastych emerytur. W kwietniowych terminach płatności pieniądze trafiły do ponad 255 tysięcy osób z regionu.

Trzynaste emerytury wpłynęły na konta seniorów w regionie w standardowych terminach płatności emerytur i rent czyli 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia. Emeryci i renciści, dla których terminem wypłaty świadczeń był 25 kwietnia czyli sobota, dostali dodatkowe pieniądze
już dzień wcześniej, w piątek.

– W tym roku dodatkowa czyli trzynasta emerytura trafiła do 255,5 tysiąca odbiorców obsługiwanych przez opolskie placówki ZUS. W tym gronie, nieco ponad 56 tysięcy seniorów to osoby, które mają tak zwane okresy łączone czyli pracowali kiedyś w Polsce i za granicą, głównie w Niemczech. Tym świadczeniobiorcom wypłaciliśmy ponad 67 milionów złotych z prawie 307 milionów wydanych na trzynaste świadczenia w tym roku – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Z dodatkowych pieniędzy w województwie opolskim może się cieszyć o 10 tys. osób więcej niż roku temu. Trzynasta emerytura dla większości odbiorców wyniosła 1200 zł brutto tj. „na czysto” 981 zł. Bonusowa emerytura została wypłacona miesiąc wcześniej niż roku temu. Ponadto jej kwota jest wyższa o 93 zł w stosunku do dodatkowych emerytur wypłaconych przez ZUS w 2019 r., kiedy „na rękę” wynosiła przeważnie 888 zł.

 – W kwietniu na trzynaste emerytury ZUS wydał w całym kraju ponad 10 miliardów złotych, a pieniądze trafiły w mijającym miesiącu do ponad 8,4 milionów świadczeniobiorców. Na podwójne wypłaty mogły liczyć osoby, które na 31 marca miały ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego czyli te, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

W województwie opolskim na emeryturę plus mogą liczyć nie tylko emeryci i renciści, ale też prawie 3 tys. osób, które co miesiąc pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Ci świadczeniobiorcy dostaną trzynastkę najpóźniej 1 maja.

Każdy z opolskich seniorów, który obsługiwany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien już dostać specjalny list z dwoma dobrymi informacjami. W korespondencji z ZUS jest wiadomość nie tylko o przyznaniu i wypłacie trzynastej emerytury ale także o kwocie emerytury bądź renty po tegorocznej waloryzacji.

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content