Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców ponownie wydłużony. Nawet przy otwartych placówkach oświatowych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26 kwietnia

NEWS

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców ponownie wydłużony. Nawet przy otwartych placówkach oświatowych

Do 24 maja rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje za dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.

Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi. Nie będzie to obowiązek, a jedynie możliwość. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu lokalnej sytuacji epidemiologicznej.

 – Jeżeli placówka, do której wcześniej uczęszczało dziecko będzie otwarta, jednak nie zdoła zapewnić opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co więcej, jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, ten dodatkowy zasiłek również będzie im przysługiwał. Na stronie internetowej ZUS udostępniliśmy nowy wzór oświadczenia. Rodzic może tam zaznaczyć, że podjął decyzję o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem mimo otwarcia placówki oświatowej – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przypomina też, że podstawą do wyliczenia i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest dostarczenie oświadczenia. By otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek czyli pracodawcy bądź zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Osoby, które złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku według poprzedniego wzoru, nie muszą go składać ponownie według nowego wzoru. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za wskazany w oświadczeniu okres.


Foto: Pixabay

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w NEWS

Do góry
Skip to content