KULTURA
Rembrandt 350
Zaledwie parę chwil dzieli miłośników sztuki od niewątpliwie niezapomnianych przeżyć. Już 3 września w Muzeum Śląska Opolskiego zadebiutuje wyjątkowy, ponadczasowy artysta. Proszę Państwa, oto: Rembrandt Harmenszoon von Rijn
Słowem wyjasnienia: tak właśnie brzmi pełne nazwisko holenderskiego malarza, rysownika i grafika, który w zbiorowej świadomości funkcjonuje jako Rembrandt.
Rembrandt nazywany jest malarzem duszy i już za życia cieszył się wielkim uznaniem. Bez wątpienia to jeden z geniuszy o ciekawej osobowości twórczej, którego znamy tylko z imienia. Ponadto wyjątkowość jego dzieł polega m. in. na głębi kompozycji, roli światła w jego pracach. Na podstawie tematów jego prac możemy powiedzieć, że był osobą ciągle poszukującą, widzącą wiele więcej niż zwykli ludzie.
Przyznaje dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Monika Ożóg.
W tym roku przypada wyjątkowa bo okrągła, 350 rocznica śmierci artysty. Na tę szczególną okoliczność Muzeum Śląska Opolskiego przygotowało dla zwiedzających nietuzinkowe wydarzenie jakim jest wystawa 37 rycin i szkiców autorstwa mistrza.
Akwaforty
Na uwagę niewątpliwie zasługuje fakt, iż dzieła, które będzie można podziwiać stworzone zostały w technice akwaforty. Właśnie technika wykonania prac, a także warunki w jakich ryciny mogą być przechowywane zdeterminowały czas ich dostępności dla zwiedzających. Jak mówi Monika Ożóg:
Akwaforty są odbite na papierze. Dla wyjasnienia papier jest niezwykle wrażliwy na wszelkie zmiany warunków jeśli się go przewozi.
Śpieszmy się…
W związku z powyższym opolska przygoda z dziełami Rembrandta trwać będzie zaledwie półtora miesiąca. Ta niewątpliwie wyjątkowa wystawa rozpoczyna się 3 września i potrwa do 15 października. Raz jeszcze oddaję głos dyrektor MŚO:
Jest to pierwsza wystawa w Opolu artysty tej klasy i kolejnej okazji by zobaczyć grafiki Rembrandta w Opolu nie będzie. Wobec czego liczę, że mieszkańcy naszego całego województwa licznie odwiedzą wystawę.
Przygotowania do wystawy Rembrandt 350
przebiegały w rekordowym tempie. Trwały zaledwie od stycznia tego roku, co jest czasem precedensowo krótkim jak na przygotowanie tego typu wystawy.
Istotne jest, że dzieła mistrza zostały wypożyczone z Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Te 37 rycin, które będzie można obejrzeć w Muzeum z inwentarza Biblioteki wybrała Monika Ożóg.
Rembrandt – człowiek
Podsumowując. Bez wątpienia życie Rembrandta było równie niejednoznaczne i pełne światłocieni jak jego twórczość. Jest zatem wielce prawdopodobnym, że wydarzenie na które zaprasza nas Muzeum Śląska Opolskiego rozbudzi w zwiedzających zainteresowanie Rembrandtem – człowiekiem. Na co szczerze liczę.
W związku z tym, MagazynOpolski objął wystawę Rembrandt 350 patronatem medialnym.