Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Do Małego ZUS-u plus przystąpiło 1401 przedsiębiorców z regionu

kalkulator do Małego ZUSu

BIZNES

Do Małego ZUS-u plus przystąpiło 1401 przedsiębiorców z regionu

Mały ZUS plus stał się do zachętą dla 1401 osób prowadzących działalność gospodarczą na małą skalę. To dane z Opolszczyzny. W całej Polsce chętnych do płacenia niższych składek w ZUS jest już ponad 63 tys. przedsiębiorców.

Dane, którymi podzielił się opolski ZUS dotyczą zgłoszeń przyjętych od początku lutego we wszystkich placówkach Zakładu w regionie. Pozostało jeszcze kilka dni na sprawdzenie czy możesz skorzystać z tej ulgi i na złożenie deklaracji. Formalnie termin dla chętnych upływa z końcem lutego. W związku z tym, że ostatni dzień miesiąca jest wolny od pracy, graniczny czas na przystąpienie do Małego ZUS-u plus to 2 marca.

– Najwięcej przedsiębiorców do Małego ZUS-u plus zgłosiło się w opolskim ZUS, bo 466. Spore zainteresowanie wykazali przedsiębiorcy z Nysy i okolic, a tamtejszy inspektorat ZUS przyjął 198 deklaracji. W Brzegu i Strzelcach Opolskich przyjęliśmy po 139 zgłoszeń do Małego ZUS-u plus – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od 1 lutego 2020 r. do Małego ZUS przekształcił się w Mały ZUS plus. Przed lutym br., z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys.

Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że wraz z rozszerzeniem programu zaobserwowano wzmożony ruch na infolinii Zakładu.

– W lutym, codziennie w sprawie tak zwanego małego ZUS-u dzwoniło do nas nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli 58,8 tysięcy klientów – mówi Prezes ZUS, i dodaje: – Nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. Wyjaśniaj w jaki sposób wypełnić dokumenty zgłoszeniowe
i rozliczeniowe. Z naszych statystyk wynika, że najczęściej klienci pytali, czy w ogóle mogą skorzystać z ulgi i na jakich zasadach mogą to zrobić” – wskazuje profesor Gertruda Uścińska.

Od lutego w Małym ZUS-ie plus zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienia się za sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego czyli 780 zł, a 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które na 2020 rok ustalono w wysokości 3136,20

ZUS istnieje od 85 lat, a sam skrót ZUS dorobił się wielu osobliwych rozwinięć. Wielu twierdzi, że bycie rzecznikiem prasowym instytucji obsługującej 25 mln ludzi to najbardziej niewdzięczne zajęcie w tym kraju. Hmm..ciekawe dlaczego? Prywatnie, spełniony mąż oraz szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Nie wyobraża życia bez książek, starych mebli, pracy i majsterkowania wokół domu.

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content