Połącz się z nami

Opole – największe atrakcje i ich tajemnice (część 2)

PODRÓŻE

Opole – największe atrakcje i ich tajemnice (część 2)

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy Wam część pierwszą proponowanej przez nas pieszej wycieczki po Opolu. W tym wpisie znajdzie się więcej terenów rekreacyjnych, choć i tutaj też nie ominiemy tematów związanych z zabytkami i historią miasta. Zatem dowiecie się: co stało się z opolskim zamkiem, czy w Opolu są plaże i w jaki sposób mieszkańcy miasta wyznają sobie miłość. Zobaczcie z nami ciekawe miejsca w Opolu – zapraszamy!

Wzgórze Uniwersyteckie

Łatwo się domyśleć, że nazwa wzniesienia pochodzi od budynków Uniwersytetu Opolskiego ulokowanych na wzgórzu. Jednak nie zawsze tak było. Wcześniej w tym miejscu istniało wyrobisko i piece, w których wypalano wapień – stąd inna nazwa „Wzgórze Wapienne”. Później funkcjonował tam szpital oraz sierociniec. I dopiero od 1996 roku teren ten stał się własnością uniwersytetu.

Od tego czasu Wzgórze bogaci się o kolejne pomniki, sprowadzane z różnych miejsc Opolszczyzny. Często są tutaj odnawiane i przeżywają swoją drugą młodość. Takim przykładem są z pewnością barokowe „Cztery Pory Roku”, które wcześniej zaniedbane znajdowały się w parku w Biestrzykowicach. Ciekawą postacią na Wzgórzu jest też „śląski Kopciuszek”, przedstawiony tutaj jako „Dama z harfą”. Tym mianem określana była Joanna Gryzik Schaffgotschowa, jedna z najbogatszych kobiet XIX Europy. Joanna, osierocona jako mała dziewczynka, zaskarbiła sobie sympatię „króla cynku” Karola Goduli. Bogacz wkrótce zmarł, a ona została jego jedyną spadkobierczynią. Swój majątek przez lata zdołała jeszcze pomnożyć. Jej rezydencją był bajeczny pałac w Kopicach. To właśnie stamtąd pochodzi inny monument, który znalazł się na wzgórzu – pomnik św. Krzysztofa.

Z kolei dziedziniec główny Collegium Maius zdobi „Tablica papieska”, poświęcona Janowi Pawłowi II. Polski papież dzięki swej decyzji, że teologia powinna wrócić na uczelnie państwowe, jest uznawany niejako za współtwórcę Uniwersytetu Opolskiego.

Bardzo popularną częścią wzgórza jest tzw. Skwer Artystów. Umieszczono tam kilka współczesnych pomników przedstawiających polskich twórców. Wśród nich są m.in. Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen i Marek Grechuta. W tym miejscu warto też poświecić kilka chwil na wizytę w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Poznaj całą wycieczkę na: http://szerokadroga.pl/ciekawe-miejsca-w-opolu/

Autorka bloga Szeroką Drogą (www.szerokadroga.pl). Z wykształcenia politolog, ze specjalizacją dziennikarską. Mieszkanka Opola od 8 lat. Członkini Opolskiej Grupy Podróżniczej, która m. in. organizuje Opolski Festiwal Podróżniczy. Inicjatorka wielu kampanii społecznych. Miłośniczka motocykli, dobrej kuchni i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Więcej w PODRÓŻE

Do góry
Skip to content