Połącz się z nami

Reprezentacja Polski na stadionie w Opolu

smolarek_w_opolu

HISTORIA

Reprezentacja Polski na stadionie w Opolu

Występy piłkarskiej reprezentacji Polski cieszą się ogromną popularnością i nie sposób się dziwić, iż trudno zdobyć bilety na jej spotkania. Kadra swoje mecze rozgrywała w wielu polskich miastach, jednak stolica województwa opolskiego Opole było skrzętnie omijana przez PZPN. Jest w sumie to o tyle dziwne, iż w Polsce nie posiadamy – bądź nie posiadaliśmy – wielu stadionów dysponujących sztucznym oświetleniem, co jest podstawowym wymogiem do rozegrania meczu międzypaństwowego. Stadion Odry takie wymogi spełniał.

Wybierano jednak stadiony w Warszawie, Zabrzu, Chorzowie i kilku innych miastach, dając reprezentację ciągle tym samym miastom. Czym urzekał działaczy PZPN-u stadion w Zabrzu, a czego nie miał nasz stadion w Opolu? Te same drewniane ławki, oświetlenie, płot, murawa… a jednak to Zabrze było górą.

Raz jedyny w całej historii PZPN-u, od roku 1921 kiedy to po raz pierwszy reprezentacja Polski rozegrała mecz międzypaństwowy, pierwsza drużyna narodowa zagrała w Opolu przy Oleskiej. Miało to miejsce 17.04.1985 roku w towarzyskim spotkaniu przeciwko Finlandii. Na spotkaniu zjawiło się około 15 tys. widzów, a sędziował Węgier Kovacs. Polska zwyciężyła Finów 2:1 (0:0) po golach Żmudy w 71 min oraz Pałasza w 81 minucie spotkania. Reprezentację prowadził były trener „Odry” Opole Antoni Piechniczek.

Kadra wystąpiła w składzie: Cebrat (Kazimierski), Pawlak, Żmuda, Wójcicki, Jałocha, (Ostrowski), Wijas, Matysik (Tarasiewicz), Buncol, J. Urban (Pałasz), Dziekanowski, Smolarek. Dwa tygodnie później przegraliśmy w meczu eliminacji do MŚ z Belgami w Brukseli 0:2.

To był pierwszy i ostatni występ reprezentacji na stadionie Odry. Później planowano rozegrać towarzyskie spotkanie Polska-Niemcy w Opolu w roku 1996 jednak ostatecznie zdecydowano się na… Zabrze (padł tam wynik 0:2).

W Opolu gościła częściej reprezentacja młodzieżowa naszego kraju.

Kiedy to miało miejsce, z kim przyszło się zmierzyć Biało-Czerwonym oraz jakie padały wyniki przeczytajcie na stronie: Reprezentacja Polski na stadionie w Opolu

Mimo, że nie jest rodowitym opolaninem to Opole traktuje jak swoje miasto na dobre i na złe. Od najmłodszych lat związany z piłką nożną. Początkowo jako zawodnik opolskiej "Odry" w latach 1992-1996 za trenera: Wojciecha Tyca, Leszka Stykały oraz Zygfryda Blauta, następnie jako zawodnik zespołów z okolic Opola. Po zakończeniu przygody z piłką nożną rozpoczął współpracę z czasopismem "Oderka" oraz portalem kibiców "Niebiesko-czerwoni" prowadząc dział historyczny poświęcony "Odrze" Opole. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego, mgr historii, specjalność popularyzacji wiedzy historycznej. Autor jedynej strony w internecie poświęconej historii OKS "Odra" Opole oraz miasta Opola. Oprócz prowadzenia strony internetowej o historii klubu, Sebastian Bergiel jest również autorem pracy magisterskiej na temat OKS "Odry" Opole pt. "Opolski Klub Sportowy "Odra" Opole w latach 1974-1979 za kadencji trenera Antoniego Piechniczka". 18 marca 2009 roku opublikował trzecią w historii klubu książkę poświęconą stricte historii "Odry" Opole: "Odra" Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, która z pewnością sprawi radość wielu fanom opolskiego klubu. W 2009 roku zajął trzecie miejsce w pierwszym konkursie Regiopedia organizowanym przez Nową Trybunę Opolską, za wkład w hasła poruszające problematykę historii klubu oraz miasta.

Więcej w HISTORIA

Do góry
Skip to content