Połącz się z nami

Magazyn Opolski

Unboxing: otwieranie pudła emocji – fenomen w świecie marketingu

unboxing

BIZNES

Unboxing: otwieranie pudła emocji – fenomen w świecie marketingu

W dzisiejszych czasach zakupy online stały się dla wielu ludzi normą. Wraz z rozwojem e-commerce, wiele firm zaczęło zwracać uwagę na doświadczenie zakupowe swoich klientów, w tym na sposób, w jaki ich produkty są prezentowane w Internecie. Jednym z fenomenów, które pojawiły się w ostatnich latach jest unboxing. Otwieranie paczek i nagrywanie tego procesu stało się popularne wśród YouTuberów i innych influencerów, a także wśród zwykłych użytkowników mediów społecznościowych. W artykule zostanie omówione, co to jest unboxing, jakie płyną korzyści z takich działań oraz jak wpływa na doświadczenie zakupowe konsumentów.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że jako klienci lub potencjalni klienci jesteśmy poddawani coraz to różniejszym działaniom i technikom marketingowym. Można uznać, że UNBOXING jest jedną z najprzyjemniejszych form reklamy z jaką możemy mieć styczność.

Czym zatem jest ten „unboxing”?

Unboxing może stanowić reklamę w formie video. Takie nagranie ma przedstawiać cały proces rozpakowania danego produktu z pudełka i odpowiednio go zademonstrować. Filmik zazwyczaj jest udostępniany w mediach społecznościowych, a jeśli znajdą się tacy, którzy dzięki nagraniu zakupią przedstawiony produkt – cel osiągnięty!

Dlaczego unboxing zawojował świat?

Odpowiedź jest prosta. Oglądając video przedstawiające skrupulatny proces otwierania paczki z konkretną zawartością, której jesteśmy ciekawi, towarzyszą nam przyjemne emocje. Czujemy dreszczyk podekscytowania, bardzo podobny do tego podczas otwierania prezentów świątecznych.

Unboxing trafia zatem w nasz najczulszy punkt, pozwalając na chwilę poczuć dziecięcą radość rozpakowywania prezentów, ale to nie wszystko.

Unboxing to zjawisko, które ma wiele aspektów i nie można sprowadzić go tylko do reklamy w formie wideo. Otwieranie paczek z produktami jest dla wielu ludzi sposobem na relaks, zabawę i czerpanie przyjemności z zakupów. Wpływa to na doświadczenie zakupowe, które staje się bardziej emocjonalne i angażujące. Unboxing może być również formą recenzji produktów, pozwalając na wgląd w jakość i funkcjonalność produktów przed dokonaniem zakupu. Ponadto unboxing może służyć jako narzędzie edukacyjne na przykład dla dzieci, które uczą się o różnych produktach poprzez oglądanie filmów z rozpakowywaniem i opisywaniem ich funkcji.

Korzyści płynące z unboxingu

Oprócz wspomnianej ekscytacji związanej z otwieraniem paczki, możemy przekonać się jak dany produkt sprawdzi się w praktyce bez osobistego testowania. Zrobi to za nas osoba, która taki filmik nagrywa. Ma ona za zadanie m.in. przetestować produkt w taki sposób, by odbiorca wiedział o wiele więcej na jego temat i poznał o nim jak najwięcej szczegółów.
Kolejnym plusem jaki niesie za sobą „rozpakowywanie” jest to, że osoba, która taki filmik ogląda może zobaczyć jak produkt prezentuje się w rzeczywistości, a nie w podkręconych fotografiach produktowych. Filmik powinien być nagrany tak, by pokazać jak najwięcej detali produktu. Tutaj w grę nie wchodzi Photoshop lub inne metody „ulepszenia” wyglądu danej rzeczy wykorzystywane na zdjęciach. Po prostu widzimy produkt taki, jaki jest w rzeczywistości.
Jeżeli osoba zainteresowana produktem, skrupulatnie go obejrzy oraz zostanie odpowiednio przekonana co do jego jakości przez osobę nagrywającą, istnieje duża szansa, że zdecyduje się na zakup prezentowanej rzeczy.

Autor: Kamila Mucha – członkini koła SKN OnPoint Uniwersytetu WSB Merito Opole przy kierunku Media i Komunikacja w Biznesie

Więcej w BIZNES

Do góry
Skip to content